Niedziela Palmowa, 10 kwietnia 2022

Parafia Rzymskokatolicka

pw. Przemienienia Pańskiego i św. Walentego


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

10 kwietnia 2022

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 11.30. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

Gorzkie Żale, wyjątkow dziś o godz. 8.30.

Także dziś w par. NSPJ w Turku o godz. 15.00 liturgia Niedzieli Palmowej w starej formie rytu trydenckiego.

Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu:

 • Poniedziałek, wtorek, środa: od 7.00 – 7.20.
 • W środę Wieczór Nikodemowy z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i okazją do spowiedzi od godz. 19.00 do 20.00.
 • W czwartek od godz. 16.00 do 16.30, po tej godzinie kapłan opuści konfesjonał, w celu przygotowania się do liturgii.
 • W piątek od godz. 16.00 do 16.30, po tej godzinie kapłan opuści konfesjonał, w celu przygotowania się do liturgii oraz po liturgii od godz. 19.00 do 20.00
 • W sobotę od godz. 9.15 do 10.30

Objazd chorych w Wielki Poniedziałek od godz. 9.00. Bliskich proszę zgłaszać po mszy św. w zakrystii.

Także w Wielki Poniedziałek na godz. 16.00 zapraszam wszystkich, którzy zechcieliby pomóc w przygotwaniu Ciemnicy i Grobu Pańskiego.

We wtorek o godz. 18.00 próba przed uroczystością I Komunii  Św. dla dzieci kl. III SP.

W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.

Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:

 • ŁUKASZ CZERWIŃSKI, kawaler, zam. w par. tutejszej i JOANNA ELŻBIETA PRACZY, panna, zam. w par. Gostyń – zapowiedź II

Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów. 

Dziś taca inwestycyjno – gospodarcza.

Ofiary na kwiaty i dekoracje Grobu Pańskiego:

 • Mieszkańcy Wincentowa: 360,00 zł.

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach i indywidualnie na spłatę należności i kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej wspólnocie składam Bóg Zapłać.

W trakcie trwania Triduum Paschalnego

(od środy 13.04 do wtorku 19.04)

KANCELARIA PARAFIALNA ZAMKNIĘTA.

W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

TRIDUUM PASCHALNE

 

WIELKI CZWARTEK

W Wielki Czwartek rano ksiądz biskup odprawi w katedrze Mszę krzyżma o godz. 10.00. Podczas tej Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.

Wieczorem Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy celebrację Triduum Paschalnego, które będzie trwało do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Są to już dni świąteczne, gdyż wspominamy i celebrujemy najważniejsze wydarzenia naszego odkupienia. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw. Msza św. Wieczerzy Pańskie będzie sprawowana o godz. 17.00.

Prezesów Ochotniczych Straży Pożarnych z Chrząblic, Galewa i Kalinowej, proszę o wyznaczenie po 4 mężczyzn do obrzędu umycia nóg, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Wielki Czwartek to także dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. I choć dla uczczenia Najświętszego Sakramentu zostało ustanowione osobne święto – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, zwane potocznie Bożym Ciałem, a obchodzone już po zakończeniu okresu wielkanocnego, spróbujmy jednak również w Wielki Czwartek poświęcić trochę czasu na adorację i dziękczynienie.

 

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę Pana Jezusa, dlatego też na znak jedności z Nim zobowiązani jesteśmy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i ścisłego postu, podobnie jak to było w Środę Popielcową, gdy rozpoczynaliśmy czas przygotowania do uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia.  Możemy w tym dniu spożyć jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa tylko, aby się trochę pożywić. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie. Zachęcamy również, by także w sobotę zachować wstrzemięźliwość w spożywaniu posiłku, co pozwoli nam z tym większą radością w sercu zasiąść do wielkanocnego stołu w niedzielny poranek.

W Wielki Piątek o podjęcie adoracji Jezusa w Ciemnicy, bardzo proszę:

 • Od godz. 10.00 do 11.30 Koło Żywej Róży św. Walentego nr 1 z Kalinowej
 • Od godz. 11.30 do 13.00 Koło Żywej Róży Jezusa Przemienionego nr 2 z Kalinowej
 • Od godz. 13.00 do 14.30 Koło Żywej Róży św. Jana Pawła II z Chrząblic
 • Od godz. 15.00 do 16.30 Koło Żywej Róży św. Rity z Bratuszyna

 

Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 14.00 a zakończy w Godzinę Śmierci Pana Jezusa.

W Wielki Piątek rozpoczniemy 9 – dniową nowennę przed uroczystością Niedzieli Miłosierdzia Bożego, dlatego też po liturgii każdego dnia odmawiać będziemy specjalne modlitwy i koronkę do Miłosierdzia Bożego.

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ rozpocznie się o godz. 17.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.

Zakończenie adoracji w tym dniu ok. godz. 20.30.

 

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Liturgia Wigilii paschalnej bowiem, sprawowana późno wieczorem, jest już rozpoczęciem celebracji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Błogosławienie pokarmów rozpoczniemy od godz. 9.00. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji.

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godz. 9.00; 10.00; 11.00; 12.00; 14.00; 16.00.

W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od 8.00 do 21.00. O godz. 15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego.  Plan adoracji wywieszony jest w gablocie ogłoszeń.

W Wielką Sobotę o podjęcie się trudu adoracji Jezusa w Grobie proszę:

 • Od godz. 8.00 do 9.00 mieszkańców Wincentowa
 • Od godz. 9.00 do 10.00 mieszkańców Galewa starego
 • Od godz. 10.00 do 11.00 mieszkańców Galewa górki
 • Od godz. 11.00 do 12.00 mieszkańców Izabelina I
 • Od godz. 12.00 do 13.00 mieszkańców Izabelina II
 • Od godz. 13.00 do 14.00 mieszkańców Chrząblic górka
 • Od godz. 14.00 do 15.00 mieszkańców Chrząblic wieś
 • Od godz. 15.00 do 16.00 mieszkańców Dzierżąznej przy szosie
 • Od godz. 16.00 do 17.00 mieszkańców Dzierżąznej wieś
 • Od godz. 17.00 do 18.00 mieszkańców Kalinowej: Gajówka do kanału
 • Od godz. 18.00 do 19.00 mieszkańców Kalinowej do końca
 • Od godz. 19.00 do 20.00 mieszkańców Bogdałowa
 • Od godz. 20.00 do 21.00 mieszkańców Bratuszyna

 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Truduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 21.00 – czyli, jak liturgia nakazuje, po zapadnięciu zmroku. Na tę uroczystość proszę przynieść ze sobą świece. Liturgia zakończy się uroczystą procesją rezurekcyjną, dlatego też, proszę o udział w niej pełną asystę procesyjną wraz z dziewczynkami, które prosimy o sypanie kwiatków podczas procesji.

Przypomnę, że pełne uczestnictwo w tej liturgii jest już spełnieniem obowiązku Mszy Wielkanocnej.

                                                                                

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. o godz. 9.00; 11.30; 16.00.

Powrót na górę