XVIII Niedziela Zwykła, 31 lipca 2022

Dziś ostatnia niedziela lipca, w kalendarzu liturgicznym osiemnasta niedziela w ciągu roku. Liturgia dzisiaj wzywa do troski nie tylko o dobra doczesne, ale przede wszystkim o dobra wieczne. Niech moc Pana płynąca z Eucharystii uzdalnia nas do troski o nasze zbawienie.

Jeszcze dziś o godz. 19.00 modlitwa różańcowa prowadzona przez Koła Żywego Różańca, na którą zapraszamy całą nasza Współnotę Parafialną.

Jutro, 1 sierpnia, przypada 78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny, będziemy polecać w modlitwie miłosiernemu Bogu.

Wtorek, 2 sierpnia, to dzień odpustu Porcjunkuli, związanego ze Świętym Franciszkiem z Asyżu. Odpust można zyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie jakiejkolwiek parafialnej świątyni, odmówienie przynajmniej modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświecającej, Komunia Święta, modlitwa  w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego oraz brak przywiązania do grzechu. Po Mszy św. o godz. 16.00 nowenna do św. Jana Pawła II.

W czwartek, 4 sierpnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów. Będzie to jednocześnie pierwszy czwartek miesiąca.

Najbliższy piątek, 5 sierpnia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca.

 • Spowiedź od godz. 7.00 do 7.20 i od godz. 18.30
 • Objazd zgłoszonych chorych od godz. 8.30

Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą miesiąca. Z tej racji katecheza o Eucharystii 15 minut przed każdą Mszą Świętą.

Sierpień to miesiąc licznych pielgrzymek do różnych sanktuariów maryjnych, szczególnie na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich na pielgrzymi szlak, a także do włączenia się w dzieło pielgrzymowania duchowego. Wszystkich, którzy podejmą ten trud, polecamy Bogu przez ręce Matki Najświętszej. 

Wszystkim solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia życzymy otwartości na Boże słowo, roztropności w podejmowanych decyzjach oraz doświadczenia Bożej mocy w trudnościach dnia codziennego.

W tym tygodniu patronują nam:

- poniedziałek, 1 sierpnia – Święty Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, założyciel wspólnoty redemptorystów;

- czwartek, 4 sierpnia – Święty Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, patron proboszczów.

W najbliższą niedzielę rozpoczynamy 9 – miesięczną nowennę przed nawiedzeniem Matki Bożej w znaku ikony Jasnogórskiej. Podczas każdej Mszy św. specjalne kazania, zaś:

 • Po Mszy św. o godz. 11.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna
 • O godz. 20.30 Modlitwa Różańcowa, która zakończy się Apelem Jasnogórskim

 

Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:

 • ERYK STANISŁAW DROBINA, kawaler i NIKOLA CHUDZIK, panna, zam. w Turku – zapowiedź I
 • SŁAWOMIR MAREK WUDARSKI, zamężny i WIKTORIA WUDARSKA ZD. PIETRZAK, zamężna, zam. w Przykonie – zapowiedź I
 • RADOSŁAW MAREK KOSTRZEWSKI, kawaler zam. par. Galew i SYLWIA GRZELAK, panna, zam. par. Dzierzbin – zapowiedź I

Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem waszą hojność.

 

W imieniu naszej Wspólnoty Parafialnej, bardzo serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy w tym tygodniu podjęli się trudu wykoszenia i posprzątania wyznacoznych sektorów, w imieniu swoich Sołect. Jeszcze raz dziękuję.

 

NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ ODPUSTOWĄ  NA PRZEMIENIENIE PAŃSKIE

 

W sobotę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

Trwamy w nowennie przed uroczystością Przemienienia Pańskiego. W dniach nowenny

 • Od godz. 16.00 adoracja Najświętszego Sakramentu
 • Od godz. 16.30 lektura Pisma Świętego
 • O godz. 17.00 Msza św.
 • W poniedziałek zapraszamy mieszkańców Galewa
 • We wtorek zapraszamy mieszkańców Izabelina
 • W środę zapraszamy mieszkańców Kalinowej
 • W czwartek mieszkańców Wincentowa

 

W piątek rozpoczynamy uroczystości odpustowe.

 • Od godz. 17.00 do 18.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu (z balkonu świątyni).
 • O godz. 19.00 msza św. rozpoczynająca uroczystości, ze szczególnym udziałem pielgrzymów z par. Kaczki. Po mszy św. odbędzie się procesja eucharystyczna, dlatego też proszę o udział całą asystę. W dniu odpusty, procesja eucharystyczna po sumie o godz. 11.30

W sobotni dzień odpustu msze św. z balkonu świątyni o godz.: 7.00; 8.30, 10.00 dla przybyłych pielgrzymów z Turku i Russocic, 11.30 Uroczysta Suma; 15.00 dla pielgrzymów z Gdańska i kończąca uroczystości odpustowe o godz. 17.00.

Sumie odpustowej przewodniczyć będzie J. E. Ks. Bp Krzysztof Wętkowski, Ordynariusz Włocławki, zaś kazania odpustowe głosić będzie ks. Robert Klemens COr z Gostynia

O obsługę namiotu sanktuaryjnego oraz media proszę członków i sympatyków Stowarzyszenia VALENTINUS.

W Szkole Podstawowej w Galewie od godz. 8.30 do 12.30 funkcjonować będzie Stacja Krwiodawstwa. Zachęcamy do oddawania krwi.

Bardzo proszę o zgłoszenie się panów do zbierania tacy podczas odpustu, dziś po mszy św. w zakrystii.

Szafarzy Komunii Świętej bardzo proszę o podjęcie posługi w Wieczerniku.

W dzień odpustu ma obowiązywać zmiana organizacji ruchu. Z drogi wojewódzkiej nie będzie można skręcić w kierunku szkoły i plebanii, zaś droga przy plebanii będzie tego dnia jednokierunkowa: z Bratuszyna do Galewa.

W niedzielę (7.08) na cmentarzu cholerycznym, na Zdrojkach o godz. 15.00 msza św.  w intencji ofiar epidemii cholery z początku XIX wieku.

Program uroczystości odpustowych dostępny na plakatach i na stronie internetowej Parafii.

Bezpośrednie przygotowanie świątyni i terenu wokół:

3 sierpnia (środa), wszyscy od godz. 18.00

 • Dzierżązna: wygrabienie i posprzątanie terenu tzw. cmentarza przykościelnego
 • Chrząblice: powieszenie flag przy głównej bramie, na masztach przy kościele i na stojakach oraz umycie ławek przed balkonem i w lesie
 • Kalinowa: ustawienie konfesjonałów, znaków informacyjnych oraz umycie konfesjonałów
 • Galew sprzątnięcie i ubranie balkonu oraz przygotowanie dekoracji przed balkonem wraz z Bramą Jubileuszową.
 • Bogdałów i Bratuszyn sprzątnięcie kościoła wewnątrz
 • Izabelin i Wincentów: zwierzenie konfesjonałów, rozebranie dekoracji, poskładanie dekoracji materiałowych (poniedziałek po odpuście od godz. 16.00)
 • Członkinie KŻR: posprzątanie stacji Drogi Krzyżowej i Tajemnic Różańcowych
 • Dzieci szkolne: porządkowanie terenu po odpuście (poniedziałek po odpuście od godz. 11.00)
 • Posługa porządkowa w czasie odpustu: jednostka OSP Kalinowa

Z wracam się z pokorną prośbą do całej Wspólnoty Parafialnej o pomoc w sprzątaniu naszej świątyni i w przygotowaniach do odpustu oraz w trakcie jego trwania.

BARDZO PROSZĘ WSZYSTKICH:

DZIECI, MŁODZIEŻ I STARSZYCH

O POMOC !!!

Ze względu na przygotowania do odpustu i sam odpust, KANCELARIA PARAFIALNA będzie zamknięta od 3 do 10 sierpnia włącznie.

Powrót na górę