Św. Szczepana (II dzień świąt Narodzenia Pańskiego), 26 grudnia 2023

Dzisiaj, w drugi dzień uroczystości Narodzenia Pańskiego, obchodzimy święto Świętego Szczepan, jednego z siedmiu diakonów Kościoła jerozolimskiego, pierwszego męczennika. Dzieje Apostolskie określają go jako „pełnego łaski i mocy Ducha Świętego”. Szczepan głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie potrafił się przeciwstawić. Za publiczne wyznawanie Chrystusa został ukamienowany (Dz 7,54-60). Zbudowani jego wzorem, starajmy się być w naszej codzienności prawdziwymi świadkami Chrystusa.

Mimo nuty smutku dzisiejszego święta, nadal radujmy się czasem Bożego Narodzenia. Zapraszam do udziału w codziennej świątecznej Eucharystii oraz we wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek przy żłóbku. W wielu polskich kościołach tradycyjnie śpiewamy je aż do 2 lutego, do święta Ofiarowania Pańskiego, nazywanego świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Składane dziś na tacę w całej Polsce ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i szkół katolickich. Gorąco polecam je ofiarności Parafian!

W oktawie Narodzenia Pańskiego obchodzimy kolejne święta. Jutro, 27 grudnia, w liturgii wspominamy Świętego Jana Apostoła i Ewangelistę, a w środę, 28 grudnia, Świętych Młodzianków Męczenników. Właśnie tego dnia w osobistych modlitwach pamiętajmy o dzieciach nienarodzonych. Jest to bowiem Dzień modlitw w intencji niemowląt i dzieci nienarodzonych. Stąd podczas świątecznej Eucharystii w przyszłą niedzielę o godz. 11.30 zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo wszystkim dzieciom i najmłodszym naszym parafianom, którzy niedawno przyszli na świat w naszej wspólnocie parafialnej – bardzo serdecznie zapraszam je wraz z rodzicami, dziadkami na tę Mszę Świętą.

W piątek, 30 grudnia, czcimy Świętą Rodzinę. Jest to Dzień Modlitw o Świętość Małżeństw i Rodzin. Zachęcam do licznego i właśnie rodzinnego udziału w świątecznej Eucharystii. Święta Rodzina Nazaretańska jest dla nas wzorcem i odniesieniem, jak mamy żyć w rodzinie i poprzez rodzinę. Wspólnie będziemy prosić Świętą Rodzinę o świętość naszych rodzin.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

Czwartek, 29 grudnia – św. Tomasz Becket (1118-1170), biskup i męczennik, który za wierność papieżowi i Kościołowi rzymskiemu oddał życie – poniósł śmierć męczeńską podczas sprawowanie Mszy Świętej; jest patronem Anglii i osób duchownych (wspomnienie dowolne).

Sobota, 31 grudnia – św. Sylwester I (285-335), 33. z kolei papież w dziejach Kościoła, który 21 lat zasiadał na Tronie Piotrowym w czasach, kiedy skończyły się prześladowania i Kościół rzymskokatolicki uzyskał wolność, mógł się swobodnie rozwijać (wspomnienie dowolne).

W II dzień świąt Narodzenia Pańskiego, Msze św. sprawowane są o godz. 8.30; 10.00; 11.30.

Podczas każdej liturgii poświęcenie owsa.

W środę wspominamy świętych Młodzianków Męczenników. Właśnie tego dnia w osobistych modlitwach pamiętajmy o dzieciach nienarodzonych. Jest to bowiem Dzień modlitw w intencji niemowląt i dzieci nienarodzonych. Stąd podczas świątecznej Eucharystii w przyszłą niedzielę o godz. 11.30 zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo wszystkim dzieciom i najmłodszym naszym parafianom, którzy niedawno przyszli na świat w naszej wspólnocie parafialnej – bardzo serdecznie zapraszam je wraz z rodzicami, dziadkami na tę Mszę Świętą.

Zbliża się koniec roku. W sobotę 31 grudnia zapraszamy o godz. 16.00 na dziękczynne nabożeństwo eucharystyczne wraz z Mszą św., w czasie którego podziękujemy za dary i łaski otrzymane w minionym roku, będziemy błagać Boga o przebaczenie wszystkich naszych grzechów popełnionych indywidualnie i społecznie, a także prosić o błogosławieństwo Boże na rozpoczynający się nowy rok.

W niedzielę 1 stycznia uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze Święte według porządku niedzielnego o godz. 7.00; 8.30; 11.30.  Jest to również Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Ciągle słyszymy o nowych konfliktach, które wybuchają w różnych miejscach świata. W czasie modlitwy o pokój módlmy się także o opamiętanie dla tych, którzy dla własnych interesów sieją niepokój i wywołują konflikty.

Z racji wspomnienia w tym tygodniu Św. Młodzianków Męczenników oraz Świętej Rodziny, w najbliższą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11.30 zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo wszystkim dzieciom i najmłodszym naszym parafianom, którzy niedawno przyszli na świat w naszej wspólnocie parafialnej – bardzo serdecznie zapraszam je wraz z rodzicami i dziadkami, którzy będą mogli odnowić złożoną w dniu ślubu przysięgę małżeńską.

Dziekując mieszkańcom Wincentowa, o posługe lektora w miesiącu styczniu bardzo proszę mieszkańców Izabelina.

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach i indywidualnie na spłatę należności i kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej wspólnocie składam Bóg Zapłać.

Parafialne Koło Caritas, pragnie podziękować wszystkim parafianom, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję „Adwentowe Drzewko Nadziei 2022”. Dzięki ofiarności i życzliwości nas wielu udało się pomóc 12 rodzinom, w tym Rodzinie z Ukrainy i osobom samotnym z naszej Parafii. Za każdy gest wsparcia, wrażliwości i życzliwości z serca dziękujemy! Bóg zapłać!

Dziękuję także wszystkim, którzy:

  • Ofiarowali choinki do świątecznego wystroju naszej świątyni,
  • Pomogli w przygotowaniu szopki i ubrali choinki,
  • Kasi Sęk, za przygotowanie dekoracji przy Tabernakulum i ołtarzu a p. Renacie Zabłockiej za przygotowanie nieba do szopki.
  • Pomogli w przygotowaniach prezbiterium w sobotni poranek.
  • Zaangażowali się w przebieg Pasterki i świątecznych liturgii.

Chciałbym, aby wizyta duszpasterska – kolęda odbyła się w naszej Wspólnocie w tradycyjnej formie, jak przed pandemią. Termin oraz sposób jej odbycia podany zostanie prawdopodobnie 15 stycznia.

Powrót na górę