Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia 2023

W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dziś stajemy obok Maryi, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie, ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Wpatrujmy się w Nią. Ona nosiła pod swoim Sercem Źródło i Początek naszego życia – Jezusa Chrystusa, przez którego wszystko się stało, a bez Niego nic się nie stało i nadal się nie dzieje. Ona od początku trwała przy danym Bogu słowie, od zwiastowania, poprzez Betlejemską Noc, aż po Golgotę, wpisując się w Boże dzieło odkupienia. Prośmy Maryję, aby zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane.

W Betlejem aniołowie głosili chwałę Boga i „pokój ludziom dobrej woli”. Maryja, wydając na świat Bożego Syna, staje się Królową Pokoju. Dlatego dzisiejsza uroczystość Bożej Rodzicielki z inicjatywy papieża Świętego Pawła VI (list z 1967 r.) jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju. Okrucieństwo wojny ciągle mamy przed oczami, nasze dawne trudne doświadczenia przynaglają nas do otwarcia się na cierpienia bliskich nam narodów. Jako powołani do głoszenia wobec świata Chrystusowej Ewangelii, nie szczędźmy czasu i serca na modlitwę w tej intencji przez wstawiennictwo Maryi – Jej niczego Bóg nie odmawia.

Dzisiaj za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny. Wszyscy potrzebujemy Bożej pomocy, Bożej łaski, skorzystajmy więc z tego daru Kościoła.

U progu tego nowego kalendarzowego roku jeszcze bardziej otwórzmy się na miłość Bożą, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się naszych najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, naszej wspólnoty parafialnej i naszej ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem, niezależnie od tego, co posiadamy i jaką drogą Pan Bóg nas prowadzi. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok 2023 dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym!

W liturgii Kościoła ciągle przeżywamy tajemnice okresu Narodzenia Pańskiego. We wtorek, 3 stycznia, tradycyjnie wspominamy Najświętsze Imię Jezus. U Świętego Łukasza czytamy: „Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki]” (2,21). Już w pierwszej połowie XVI wieku papież Klemens XII pozwolił na sprawowanie Mszy Świętej o Imieniu Jezus, a Innocenty XIII na początku XVIII wieku rozciągnął to święto na cały Kościół. Nie przegapmy zapewnienia samego Pana Jezusa, który powiedział: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje” (J 16,23). Choć jest to dowolne liturgiczne wspomnienie, tego dnia do codziennej modlitwy dołączmy choćby kilka wezwań z Litanii do Imienia Jezus.

Jeszcze dziś, podczas Mszy św. o godz. 11.30 modlić się będziemy za zmarłego papieża – seniora Benedykta XVI, a na zakończenie liturgii błogosławieństwo nowonarodzonych i młodszych dzieci. Zapraszamy rodziców z dziećmi. Małżeństwa zaś odnowią przysięgę składaną w dniu ślubu.

 

W piątek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego, ale co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów posiada rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr, którzy od nas tego świadectwa żądają i na nie oczekują. Przez wieki istniał również zwyczaj, jeszcze w niektórych krajach kultywowany, że tego dnia, po odczytaniu Ewangelii, uroczyście ogłaszano datę Wielkanocy i innych świąt ruchomych w kalendarzu liturgicznym.

W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Dlatego do puszek tego dnia będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Już dziś gorąco polecam tę dodatkową składkę ofiarności Parafian!

Msze Święte z obrzędem błogosławieństwa kredy i kadzidła będą sprawowane według porządku: o godz. 9.00 i ok. 11.00 – po zakończeniu Orszaku Trzech Króli.

Po raz kolejny tego dnia, w łączności z całą Polską w naszym Sanktuarium organizujemy Orszak Trzech Króli, pod hasłem: NIECH PROWADZI NAS GWIAZDA!

Bardzo serdecznie w imieniu organizatorów zapraszam do włączenia się w Orszaku poprzez zaangażowanie się w jego przebieg czy chociaż przebranie się w odpowiedni strój.

Mieszkańcy Chrząblic, Izabelina I i II reprezentować będą Orszak Króla Baltazara z Afryki. Kolor Orszaku to niebieski. Przed rozpoczęciem Orszaku, bardzo prosimy, by zgromadzili się przy pomniku św. Jana Pawła II o godz. 9.45, gdzie otrzymają śpiewniki, korony i flagi Orszakowe.

Mieszkańcy Galewa, Wincentowa, Dzierżąznej, Czarnej Niwy i Józefowa reprezentować będą Orszak Króla Kacpra z Europy. Kolor Orszaku to czerwony. Przed rozpoczęciem Orszaku, bardzo prosimy, by zgromadzili przy Organistówce od strony lasu o godz. 9.45, gdzie otrzymają śpiewniki, korony i flagi Orszakowe.

Mieszkańcy Kalinowej, Bogdałowa, Woli i Bratuszyna reprezentować będą Orszak Króla Melchiora z Azji. Kolor Orszaku to zielony. Przed rozpoczęciem Orszaku, bardzo prosimy, by zgromadzili się przy plebanii na parkingu o godz. 9.45, gdzie otrzymają śpiewniki, korony i flagi Orszaku.

PORZĄDEK ORSZAKU.

O godz. 9.45 Wszyscy gromadzimy się w wyznaczonych miejscach, gdzie wraz ze swoim Królem i Moderatorem formujemy Orszak.

O godz. 9.50 Orszaki Królów ruszają przy śpiewie kolęd i wskazanych okrzykach wyznaczoną trasą pod balkon naszej świątyni.

O godz. 10.00 rozpoczęcie Orszaku z przed balkonu naszej świątyni.

O godz. 10.15 Orszak Trzech Króli wyrusza w drogę do Galewskiego Betlejem.

Ok. godz. 11.00 po zakończeniu Orszaku rozpocznie się Msza św. w świątyni.

Tego dnia, popoludniu zapraszam całą Wspólnotę Parafialną do udziału w spotkaniu opłatkowym, który odbędzie się w Świetlicy Wiejskiej w Kalinowej o godz. 15.00.

W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

 

W tym tygodniu patronujĄ nam:

Poniedziałek, 2 stycznia – św. Bazyli Wielki (329-379) i św. Grzegorz z Najzanzu (330-390), biskupi żyjący w IV wieku i doktorzy Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

W tym tygodniu przeżywamy pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

 1. W czwartek:
 • O godz. 16.30 Godzinki do Przemienienia Pańskiego, nowenna i Msza św.
 • Spowiedź pierwszopiątkowa w czwartek od godz. 15.45 do 16.45 (tylko).
 1. W piątek:
 • Objazdu chorych nie będzie.
 1. W sobotę:
 • O godz. 20.00 modlitwa różańcowa prowadzona przez KŻR z Chrząblic
 • O godz. 21.00 Apel Jasnogórski

W przyszłą niedzielę:

 • Pod czas każdej Eucharystii katecheza przygotowująca do nawiedzenia Matki Bożej w znaku ikony Jasnogórskiej
 • Liturgię Mszy św. o godz. 9.00 przygotowują bierzmowani
 • O godz. 10.45 spotkanie formacyjne dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej
 • Liturgię Mszy św. o godz. 11.30 przygotowują uczniowie klasy III SP.

Dziękując mieszkańcom Wincentowa, o posługę lektora podczas liturgii proszę mieszkańców Izabelina.

Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem waszą hojność.

 

Powrót na górę