Niedziela Chrztu Pańskiego, 8 stycznia 2023

Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa samego Boga o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa, to znaczy kochać Go coraz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich. Jeśli nasza komunia z Bogiem będzie coraz doskonalsza, jako chrześcijanie będziemy stawać się ludźmi wyczulonymi na piękno duchowe i moralne, rozmiłowanymi w tym, co szlachetne, wartościowe, prawdziwie wielkie. W naszej codzienności nie możemy zadowolić się bylejakością i obojętnością.

Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy w naszym kościele, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi, za głoszenie innym Chrystusa i zachwycanie naszą wiarą. W to dzisiejsze święto zapytajmy samych siebie: czy moja wiara rzeczywiście godna jest zachwytu?

Jeszcze dziś:

 • Podczas każdej Mszy św. katecheza przygotowująca do nawiedzenia Matki Bożej w znaku ikony Jasnogórskiej
 • Liturgię Mszy św. o godz. 9.00 przygotowują bierzmowani
 • O godz. 10.45 spotkanie formacyjne dla komunijnych
 • Liturgię Mszy św. o godz. 11.30 przygotowują uczniowie kl. III SP

W sobotę, po Mszy św. o godz. 17.00 nowenna do św. Walentego.

Ofiary na prace prowadzone w naszej Parafii:

 • Rada Parafialna: 
 • Osoba z par. Kaczki: 
 • Rodzina z Izabelina: 
 • Osoba anonimowa: 

Za tydzień taca inwestycyjno – gospodarcza.

Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem waszą hojność.

 

Pragnę z całego serca podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się przygotowanie i przebieg Orszaku Trzech Króli, jaki miał miejsce w ubiegły piątek. Dziękuję także wszystkim, którzy uczestniczyli tego dnia popołudniu w spotkaniu opłatkowym w Świetlicy Wiejskiej w Kalinowej.

Dziękuję Organizatorom:

 • Stowarzyszeniu Kalin- NOVA
 • Stowarzyszeniu VALENTINUS
 • Sołectwu KALINOWA
 • Wszystkim przygotowującym i uczestniczącym w przebiegu Orszaku i Opłatka.

 

W wielu parafiah trwają, po przerwie pandemicznej, odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Chciałbym, aby takie odwiedziny dokonały się także i w naszej Parafii. Przeżyjmy je w duchu bożonarodzeniowej radości i w duchu modlitwy.

Z wiadomych względów, wyjątkowo w tym roku, tzw. trasy kolędowe będą nieco modyfikowane. W sytuacjach wątpliwych, proszę kontaktować się z Sołtysami swoich wiosek.

W sytuacjach nadzwyczajnych, kolęda może być odwołana, informację o takim zdarzeniu jak najszybciej przekaże Sołtysowi, którego proszę, aby przekazął ją zainteresowanym.

Jeżeli nic się nie zdarzy, w tym tygodniu chciałbym odwiedzi rodziny:

 • W piątek, 13 stycznia od godz. 16.00: Izabelin II
 • W sobotę, 14 stycznia od godz. 9.00: Wincentów

 

 • W poniedziałek, 16 stycznia:
 • Od godz. 9.00 Bratuszyn od Krzyża do drogi wojewódzkiej
 • Od godz. 16.00 Galew górka wokół cmentarza.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 styczeń 2023 15:38
Powrót na górę