IV Niedziela Wielkiego Postu, 19 03 2023 Wyróżniony

Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia tajemnicą miłości Bożej, której wyrazem jest również stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie Królestwa Bożego: Królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju w naszych rodzinach, we wspólnocie parafialnej, w miejscach pracy i w całym społeczeństwie. Zbawiciel ciągle nas w tym umacnia, karmiąc nas swoim Ciałem, które uczynił pokarmem na życie wieczne. Przystępując często do stołu eucharystycznego, nie pobłądzimy na drogach wiary!

Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 11.00 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału w tych wielkopostnych nabożeństwach pasyjnych.

Dziś wspominamy 5 rocznicę śmierci, długoletniego proboszcza naszej Wspólnoty Parafialnej: ks. kan. Stanisława Gołębiewskiego. Msza św. w Jego intnecji dziś o godz. 11.30, pamiętajmy także o Nim w naszych osobistych modlitwach.

W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich.

W środę, na Mszy św. o godz. 17.00 nowenna do św. Rity z obrzędem poświęcenia róż.

Natomiast w piątek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.

W piątek o godz. 20.00 sprawowana będzie w par. NSPJ w Turku Msza św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, której niektóre trasy kończą się także w naszym Sanktuarium. Zachęcam do udziału  w tej formie modlitwy. Szczególy w gablocie przed kościołem, jak i na stronie Sanktuarium.

Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Do nich należy obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w sobotę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 9.00 i 17.00.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowani w przedsionku kościoła mogą zabrać specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji. Informacja znajduje się też na stronach internetowych. Podczas każdej Mszy św. będzie można złożyc deklarację podjęcia tego dzieła.

Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione. Prośmy też za tych, którzy nie doświadczają bliskości drogich im osób i ulegają pokusie skracania własnego życia, a także za tych, którzy w imię źle pojętej solidarności ułatwiają innym podjęcie i wykonanie tak dramatycznej decyzji, jaką jest zakończenie własnego życia. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy, i abyśmy potrafili tę wdzięczność okazywać i przekazywać dalej.

Dziś taca inwestycyjno – gospodarcza.

Ofiara na dekoracje i kwiaty do Grobu Pańskiego:

  • Mieszkańcy Izabelina I i II:

W Niedzielę Palmową, przed każdą Mszą św., będzie można nabyć wiązanki palm, przygotowane przez uczniów SP w Galewie.

W najbliższą sobotę, podczas Mszy św. o godz. 17.00 rozpoczniemy tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

PROGRAM:

 

Sobota, 25 03 2023

Godz. 17.00 Msza św. z nauką

 

Niedziela, 26 03 2023

Godz. 7.00 Msza św. z nauką

Godz. 9.00 Msza św. z nauką (młodzież)

Godz. 11.Gorzkie Żale

Godz. 11.30 Msza św. z nauką (dzieci)

 

Poniedziałek – Wtorek, 27 – 28 03 2023

Godz. 9.00 Msza św. z nauka

Godz. 16.00 Msza św. z nauką (SP w Galewie)

  • Po Mszy św. spotkanie z uczniami kl. VII i VIII SP

Godz. 18.00 Msza św. z nauką

 

Środa, 29 03 2023

Godz. 8.30 Spowiedź

Godz. 9.00 Msza św. z nauką

Godz. 10.30 Spowiedź

Godz. 11.00 Msza św. z nauką (chorzy)

Godz. 15.30 Spowiedź

Godz. 16.00 Msza św. z nauką (SP w Galewie)

Godz. 17.30 Spowiedź

Godz. 18.00 Msza św. z nauką

 

Termin objazdu chorych, podany będzie w późniejszym termnie, jednak proszę, by już ich zgłaszać.

Ostatnio zmieniany sobota, 18 marzec 2023 20:13
Powrót na górę