Zesłanie Ducha Świętego, 28 czerwca 2023

W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą!

Jutro, w poniedziałek, 29 maja (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele. Msze św. w naszej świątyni o godz. 9.00 i 17.00.

W środę, 31 maja, przypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ona jest świątynią Ducha Świętego od chwili Zwiastowania i niesie go innym, jak swojej krewnej – Elżbiecie podczas nawiedzenia, aby mógł się dalej rozlewać na całe stworzenie. W środę nasze prośby składamy u stóp Tej, którą nazywamy Matką naszą najlepszą i Pośredniczką u Boga.

Ostatnie nabożeństwa majowe w tym tygodniu:

 • Dziś o godz. 11.00
 • Od poniedziałku do środy o godz. 16.30

W tym tygodniu wchodzimy w miesiąc czerwiec poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie po Mszy św. będziemy celebrowali nabożeństwa czerwcowe, podczas których odmówimy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości. Podobnie jak w maju, niech ta czerwcowa modlitwa będzie też celebrowana w domach, przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach. Jest bowiem wyrazem naszej wiary w wielkie miłosierdzie Boże.

W czwartek, 1 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W Kościele w Polsce jest ono obchodzone od 2013 roku. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.

W obchodzony również w najbliższy czwartek Międzynarodowy Dzień Dziecka na Eucharystię o godz. 17.00 zapraszam przede wszystkim dzieci z rodzicami, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 • W Czwartek o godz. 16.30 Godzinki do Przemienienia Pańskiego, nowenna i Eucharystia
 • W piątek:
 • Spowiedź od godz. 7.00 do 7.20 oraz od godz. 15.15 do 16.45.
 • Objazd zgłoszonych chorych od godz. 8.30
 • Godzina Miłosierdzia o godz. 15.00, a nastepnie adoracja.
 • W sobotę:
 • Modlitwa różańcowa prowadzona przez KŻR nr 1 z Kalinowej o godz. 8.00.
 • Msza św. o godz. 9.00.

Dziękując mieszkańcom Bogdałowa, o posługe lektora podczas Mszy św. w miesiącu czerwcu bardzo proszę mieszkańców Bratuszyna.

W sobotę przypada też 13. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Przez wstawiennictwo tego polskiego Błogosławionego Kaplana będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

W przyszłą niedzielę, 4 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień dziękczynienia.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

Sobota, 3 czerwca – św. św. Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886), męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przeżywać będziemy w dniu 8 czerwca.

 • Msze św. tego dnia sprawowane będą o godz. 8.00 oraz 10.00 z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy
 • Procesja przejdzie ubiegłoroczną trasą, z tym, że:
 • Ołtarz I będzie przy Szkole Podstawowej

Hasło: Eucharystia dana i zadana Kościołowi

 

 • Ołtarz II będzie przy Cmentarzu

Hasło: Kościól posłany do świata

 

 • Ołtarz III będzie przy sklepie ABC

Hasło: Kościół żyje Eucharystią

 

 • Ołtarz IV będzie przy mogile Powstańców Listopadowych

Hasło: Kościół – sługa jedności

 

 • Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na wysokości figury św. Rity przed zakrystią.

 

 • Hasła do ołtarzy można odebrać w zakrystii, lub też wioski mogą się wymienić banerami, zakupionymi w porzednich latach.

Zgodnie z zapowiedziami w sprawozdaniu kolędowym i ustaleniami przedstawicieli Parafii dotyczącymi rozbudowy naszego cmentarza parafialnego, w czwartek zostały na stronie Parafii opublikowane zapytania ofertowe:

 • Podjęcie się zadania administrowania cmentarza parafialnego w miejscowości Galew (zapytanie 2 / 2023). Oferty można składać do 15 czerwca 2023 r, godz. 14.00

 

 • Rozbudowa cmentarza parafialnego w miejscowości Galew: Etap I (zapytanie 1 / 2023). Oferty można składać do 10 czerwca 2023 r, godz. 12.00

W piątek, po Mszy św. o godz. 17.00 zapraszamy wszystkich, którzy zechcieliby pomóc w przygotowaniu wystroju naszej świątyni i jej otoczenia do nawiedzenia Matki Bożej w znaku ikony Jasnogórskiej.

Ofiary złożone na potrzby Parafii:

 • Kazimiera Anna Czerwińska z wnukiem Radosławem:
 • Osoba z Chrząblic: 
 • Kwota zebrana podczas VIII Pikniku Rodzinnego: 

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach i indywidualnie na kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej wspólnocie składam Bóg Zapłać.

Na Organistówce, w Rosarium można zaopatrzeć się w materiały do dekoracji okien naszych domów czy trasy przejazdu kaplicy – samochodu z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Zachęcam sczególnie do nabycia Modlitewnika Nawiedzenia, który może stać się pomocą w naszych domach, gdy 15 sierpnia rozpocznie się nawiedzenie obrazu Jasnogórskiej w naszych domach.

W ubiegłą niedzielę przeżywaliśmy w naszej Wspólnocie VIII Piknik Rodzinny „Serce i Róża Galewskiego Wzgórza”. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowania i jego przebieg. Dziękuje wszystkim artystą wystepującym: od najmłodszych po w słusznym wieku. Dziękuję wszystkim którzy przygotowali atrakcje dla dzieci i dorosłych, za wszelkie ciasta, torty i udziec Kustosza.

Dziękuję za wszelkie życzenia skierowane pod moim adresem przez przedstawicieli naszej Parafii.

W poniedziałek zaś przeżywaliśmy dzień odpustu ku czci św. Rity oraz 10 rocznicę wprowadzenia do naszej świątyni Jej relikwii oraz podniesienia jej do rangi Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie.

Dziękuję Wspólnocie Parafialnej za złożenie daru ołtarza podczas Mszy św. Odpustowej i Jubileuszowej dla naszego Kościoła, w postaci:

 • Kompletu ornatów Maryjnych (4 ornaty) przygotowanych przez Zakład Krawiecki Szat Liturgicznych w Pawłówku pod Kaliszem
 • Komplet Ornatów w kolorach liturgicznych (4 ornaty) przygotowanych przez wspomniany zakład z Pawłówka
 • 5 kompletów bielizny kielchowej przygotowanych przez zakład szat liturgicznych Alba Tomasz Woźniak z Poznania.

Ornaty i bielizna kielichowa będzie między innymi wykorzystana podczas nawiedzenia ikony Jasnohgórskiej.

Dziękuję także wszystkim, którzy przygotwali w poniedziałkowy wieczór okolicznościowe ciasta św. Rity dla pielgrzymów i zaproszonych gości.

Powrót na górę