XXIV Niedziela Zwykła, 17 09 2023

Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Wiemy, że media, jeśli chcą, mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia korzystało z nich nasze młode pokolenie.

Dzisiaj przypada też rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku – w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej ojczyzny na Wschodzie.

Na dobre rozpoczął się rok szkolny i katechetyczny. Proszę, aby dla dzieci, młodzieży, ale i rodziców, katechetów i wychowawców był to czas rozpoczęty w imię Boże. Zachęcam też do odważnego rozglądania się, aby poza nauką znaleźć właściwe miejsce dla swojego wzrostu duchowego, dla umacniania swojej komunii z Bogiem. Jest wiele propozycji, choćby działające u nas koła, organizacje katolickie, parafialna Caritas, schola, Liturgiczna Służba Ołtarza… Zapraszam wszystkich chętnych do wspólnej pracy!

W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września, to jest w najbliższy poniedziałek, przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona Polski, polskiej młodzieży i nowicjuszy. Święto to wpisuje się w obchody Tygodnia Wychowania i ukazuje nam postać młodzieńca zdecydowanego, który dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości życia, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał. Dlatego też, już dziś podczas Mszy św. o godz. 11.30 dokonamy uroczystego wprowadzenia Relikwii Świętego Stanisława do naszej świątyni. Relikwie te ofiarował Sanktuarium, nasz rodak ks. Marian Kokorzycki.

We wtorek 19 września przeżywać będziemy kolejną rocznicę zjawienia się Matki Bożej w La Salette. Tego dnia będziemy także przeżywać Dekanalny Dzień Skupienia Kół Różańcowych naszego Dekanatu. Zgodnie z Dekretem Penitencjari Apostolskiej, tego dnia możemy dostąpić Papieskiego Odpustu Zupełnego.

Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 17.00. Serdecznie zapraszam i proszę o obecność naszego Koła Różańcowe oraz pomoc w przygotowaniu spotkania.

W czwartek, 21 września, obchodzimy święto Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przez jego pośrednictwo módlmy się o to, abyśmy jak on, zajęci sobą i własnymi sprawami, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pozostawić wszystko i pójść za Nim.

W piątek o godz. 17.00 nowenna do św. Rity z obrzędem poświęcenia róż.

W sobotę o godz. 9.00 próba liturgiczna dla bierzmowanych.

Przyszłą niedzielę, 24 września, w Kościele będziemy obchodzili jako Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

Poniedziałek, 18 września – św. Stanisław Kostka (1550-1568), zakonnik ze zgromadzenia jezuitów, patron Polski, polskiej młodzieży i nowicjuszy (święto).

Środa, 20 września – św. św. Andrzej Kim Taegon (†1839), prezbiter koreański, który zginął podczas prześladowań chrześcijan; Paweł Chong Hasano, kleryk koreański, i Towarzysze, którzy ponieśli śmierć męczeńską pomiędzy 1839 a 1867 rokiem (wspomnienie obowiązkowe).

Czwartek, 21 września – św. Mateusz Apostoł i Ewangelista (†około 60), Pan Jezus dokonał w nim cudu nawrócenia i dla Niego porzucił nieuczciwe zajęcie w komorze celnej, stawszy się Chrystusowym uczniem i autorem jednej z Ewangelii (święto).

Sobota, 23 września – św. ojciec Pio z Pietrelciny (1887-1968), prezbiter, kapucyn, stygmatyk i mistyk, wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej (wspomnienie obowiązkowe).

Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:

  • TOMASZ KASZYŃSKI, kaw. zam. w par. tutejszej i RENATA WERONIKA KOKORZYCKA, pan., zam. w par. Russocice – zapowiedź I

Dziś taca inwestycyjno – gospodarcza

Ofiary złożone na potrzeby naszej Parafii:

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach i indywidualnie na kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej wspólnocie składam Bóg Zapłać.

 
Powrót na górę