XVII Niedziela Zwykła, 29 lipca 2018

Pan Jezus zawsze dostrzega potrzeby tych, którzy do Niego przychodzą. Chojną ręką karmi głodnych, ale nakazuje uczniom pozbierać ułomki, aby nic się nie zmarnowało. Zachęca nas, abyśmy nie marnowali żywności, którą możemy dzielić się z głodnymi. Mamy wspólnie dbać o dobre wykorzystanie Bożych darów.

W środę rozpoczyna się sierpień, w którym wspominamy wiele ważnych dla Polski dat historycznych. Od wielu lat jesteśmy zachęcani do szczególnej wstrzemięźliwości od alkoholu w tym miesiącu. Uczyńmy to i w tym roku, abyśmy poprzez nasze wyrzeczenie przyczyniali się do wyzwolenia wielu naszych rodaków z nałogu.

W czwartek, 2 sierpnia przypada wspomnienie Matki Bożej Anielskiej i związany z nim odpust Parcjunkuli. Jest to wyjątkowy przywilej uproszony przez św. Franciszka z Asyżu, aby każdy, kto w tym dniu nawiedzi kościół parafialny i spełni zwykłe warunki odpustu, to znaczy: przyjmie Komunię św. oraz wzbudzi pragnienie uwolnienia się od wszystkich grzechów i pomodli się w intencjach Ojca Świętego, otrzyma odpust zupełny. Kościół można nawiedzić już w środę wieczorem.

W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

W piątek:
 • Od 7.00 do 7.20 i popołudniu od 15.15 do 16.45 (tylko) spowiedź.
 • O godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.
 • Od godz. 8.30 objazd zgłoszonych chorych. Dodatkowych można zgłosić po mszy św. w zakrystii.
 
W sobotę:
 • O godz. 16.00 modlitwa różańcowa prowadzona przez KŻR z Bratuszyna.
O posługę lektora w miesiącu sierpniu bardzo proszę mieszkańców: DZIERŻĄZNEJ.

Jubilatom i solenizantom życzymy obfitych Bożych darów.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), hiszpański rycerz, założyciel zakonu jezuitów.
 • 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), włoski kapłan, założyciel zgromadzenia redemptorystów.
 • 4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), francuski kapłan, gorliwy spowiednik, patron proboszczów.

 

NOWENNA I ODPUST NA PRZEMIENIENIE PAŃSKIE

Jeszcze dziś, tak jak czynimy to od kilku lat w niedzielę przed uroczystością Pańskiego Przemienienia, o godz. 16.00 w naszej świątyni zostanie odprawiona msza  św. w int. zmarłych fundatorów, dobrodziejów i pielgrzymów. Na jej zakończenie przejdziemy na cmentarz parafialny, gdzie będziemy modlić się za zmarłych nań spoczywających oraz zostanie poświęcony nowy Krzyż.

W tygodniu: od poniedziałku do piątku okazja do spowiedzi od godz. 16.30 do 16.50.

W czwartek o godz. 20.00 nowenna do św. Jana Pawła II oraz adoracja Najświętszego Sakramentu, na która serdecznie zapraszam wszystkich parafian. Będzie to także okazja, aby na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i w ciszy naszej świątyni spotkać się z Panem pod osłoną chleba. Okazja do spowiedzi od 20.15 do 21.00.

W ramach trwającej nowenny przed uroczystościami odpustowymi, zapraszamy do wspólnej modlitwy i udziału w eucharystii, szczególnie mieszkańców:
W poniedziałek: Chrząblic

 • We wtorek: Dzierżąznej, Czarnej Niwy i Józefowa
 • W środę: Bratuszyna
 • W czwartek: Izabelina
 • W piątek:
Od wieczornej mszy św. w sobotę do ostatniej mszy odpustowej w poniedziałek, wszystkie liturgie z balkonu naszej świątyni.

W niedzielne popołudnie (za tydzień) rozpoczynamy uroczystości odpustowe ku czci Pańskiego Przemienienia:
 • O godz. 17.00 udamy się pod pomnik Matki Bożej z La Salette, by tam modlitwą i uderzeniem w dzwon, rozpocząć kolejny VII rok nowenny, który przeżywać będziemy pod hasłem: Wierzę w ciała zmartwychwstanie. Oblicze Chrystusa zajaśniało jak słońce. Szaty stały się białe jak śnieg.. Następnie Asysta Liturgiczna wraz z Kapłanami wejdzie do świątyni, by uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu obrazu Jezusa Przemienionego. Msza św. sprawowana będzie z balkonu naszej świątyni, po której procesja eucharystyczna wokół kościoła, dlatego bardzo proszę o udział całą asystę procesyjną, jak i po mszy św. o godz. 11.30 w poniedziałek.
W poniedziałek (6.08) przeżywać będziemy główne uroczystości odpustowe.

Wszystkie msze św. sprawowane będą z balkonu naszej świątyni, według następującego porządku:
 • O godz. 7.00
 • O godz. 8.30
 • O godz. 10.00 dla pielgrzymów z Turku i Russocic
 • Uroczysta Suma Odpustowa zostanie odprawiona o godz. 11.30, której przewodniczyć będzie ks. prał. Dr hab. Tadeusz Lewandowski z Obrowa.
 • O godz. 15.00 dla pielgrzymów z Gdańska i Gdyni.
 • O godz. 16.30 Godzinki o Przemienieniu Pańskim
 • O godz. 17.00 msza św. kończąca uroczystości odpustowe.
Kazania odpustowe głosić będzie KS. DARIUSZ DĄBROWSKI, proboszcz bazyliki mniejszej na Świętej Góry w Gostyniu.

JESZCZE PRZED ODPUSTEM POKORNIE PROSZĘ O POMOC W TYM TYGODNIU:

 • Do piątku proszę o wykoszenie i posprzątanie wyznaczonych sektorów oraz stacji Drogi Krzyżowej.
Przygotowanie kościoła i terenu wokół planowane jest na sobotę od godz. 9.00:
 • Mieszkańców Dzierżąznej, Czarnej Niwy i Józefowa proszę o: przygotowanie Wieczernika oraz posprzątanie terenu tzw. cmentarza przykościelnego
 • Mieszkańców Chrząblice proszę o: powieszenie flag przy głównej bramie, na masztach przy kościele i na stojakach oraz umycie ławek przed balkonem i w lesie
 • Mieszkańców Kalinowej proszę o: ustawienie konfesjonałów, znaków informacyjnych, powieszenie banerów przy balkonie oraz umycie konfesjonałów
 • Mieszkańców Galew proszę o: sprzątnięcie i ubranie balkonu oraz przygotowanie dekoracji przed balkonem
 • Mieszkańców Bogdałów, Woli i Bratuszyn proszę o: sprzątnięcie kościoła wewnątrz
 • Mieszkańców Izabelin i Wincentów we wtorek 7 sierpnia od godz. 16.00, proszę o: zwierzenie konfesjonałów, rozebranie dekoracji, poskładanie dekoracji materiałowych
 • Dzieci szkolne wraz z p. Katechetką bardzo proszę:
  • W piątek o wyrwanie chwastów i sprzątnięcie chodników wokół Kościoła i stacji Drogi Krzyżowej,
  • We wtorek po odpuście proszę od godz. 11.00 o porządkowanie terenu po uroczystościach.
 • O podjęcie posługi porządkowej proszę wszystkie jednostki OSP KALINOWA
 • Proszę o zgłoszenie się jeszcze panów, którzy pomogą w zbieraniu ofiar podczas odpustu.
Z całego serca pragnę już teraz bardzo serdecznie podziękować panom, którzy:

 • W środę użyczyli sprzętu i pomogli w rozwiezieniu żwiru: 3 osoby z Galewa i 1 z Kalinowej
 • W czwartek, którzy pomogli w betonowaniu alejki na Kalwarii Saletyńskiej: 4 z Kalinowej, 1 z Izabelina, 1 z Galewa
 • W piątek, którzy pomogli w ustawieniu Krzyża na cmentarzu: 4 z Galewa, 4 z Kalinowej i 1 z Bratuszyna. 

Wszystkim zaangażowanym bardzo, bardzo dziękuję.

Jeszcze w tym tygodniu planowanie jest dokończenie drogi saletyńskiej, dlatego też bardzo proszę o pomoc szczególnie w środę od godz. 9.00 w betonowaniu pozostałej części alejki. Proszę o przybycie z szpadlami i drewnianymi grabiami.

W środę 8 sierpnia, mszą św. o godz. 8.00 rozpocznie się 28 piesza pielgrzymka z Turku na Jasną Górę. Zachęcam także i naszych parafian do wzięcia w niej udziału. Zapisy w Kancelarii Parafialnej św. Barbary w Turku.

W niedzielę 12 sierpnia o godz. 15.00 msza św. w int. ofiar epidemii cholery z roku 1837 na cmentarzu cholerycznym w Turku – Zdrojki Lewe.

Ofiary złożone w ostatnim tygodniu na remont organów:

> Rodzina z Kalinowej


Szczególne słowa podziękowania kieruję pod adresem firmy ZAWMARK Marka Zawadzkiego

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach i indywidualnie na spłatę należności i kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej Parafii składam Bóg Zapłać.

Powrót na górę