IV Niedziela Zwykła, 3 luty 2019

Pierwsza niedziela miesiąca gromadzi nas wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów.

We wtorek, we wspomnienie św. Agaty, po Mszy Świętej o godz. 17.00 pobłogosławimy chleb i wodę.

W poniedziałek po mszy św. wieczornej rozpoczniemy 9 – dniową nowennę przed uroczystością św. Walentego – współpatrona naszej parafii. W poszczególne dni nowenny modlić się będziemy:

• 4 lutego: za zakochanych
  • 5 lutego: za nowożeńców
  • 6 lutego: za małżeństwa obchodzące jubileusze, szczególnie 25 i 50 - lecia
  • 7 lutego: za kobiety przed i po urodzeniu dziecka
  • 8 lutego: za małe dzieci
  • 9 lutego: za uczniów i studentów
  • 10 lutego: za katechetów, nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty wszelkich szczebli
  • 11 lutego: za osoby chore i w podeszłym wieku
  • 12 lutego:.za pracodawców i pracowników

Solenizantom i jubilatom życzymy daru głębokiej wiary i ludzkiej życzliwości.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

• 5 II – św. Agata (ok. 235-251), dziewica i męczennica z Katanii na Sycylii, patronka kobiet karmiących i w chorobach piersi,
  • 6 II – św. Paweł Miki (1565-1597) i 25 Towarzyszy, pierwsi męczennicy na Dalekim Wschodzie, ukrzyżowani w Nagasaki w Japonii.

W numerze na 03 lutego 2019  warto przeczytać:

- Zakony przetrwają  – Dlaczego coraz mniej kobiet decyduje się na życie zakonne, a coraz więcej odchodzi z klasztorów. Jak zmieniło się dzisiaj życie konsekrowane? – mówi s. Jolanta Olech, urszulanka, sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w Polsce, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

- Papież wśród szejków – W tych dniach papież Franciszek odwiedzi Zjednoczone Emiraty Arabskie. Czym charakteryzują się one na tle innych krajów tego regionu? – pisze Piotr Kościński.

- Stracimy czy zyskamy? – Co nam przyjdzie z organizacji w Polsce antyirańskiej konferencji? – odpowiada dr Paweł Kowal w rozmowie z Piotrem Kościńskim.

- Zmowa przeciw życiu – O ileż świat byłby lepszy, gdyby niektóre bojowniczki o prawo do aborcji poszły do spowiedzi – pisze Jacek Karnowski.

- Bez złudzeń – To, co od ponad półtora roku dzieje się z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, podważa nie tylko szczerą wolę PiS, ale i polityczną niezawisłość Trybunału – pisze ks. Henryk Zieliński.

- Europejska praworządność – Niemiecki punkt widzenia przeważa w Unii Europejskiej zawsze i wszędzie. O unijnej demokracji i praworządności na tle amerykańskich wzorców – pisze prof. Kazimierz Dadak.

- Franciszek u sułtana – O tym jak przed ośmiuset laty św. Franciszek dotarł na dwór sułtana i dlaczego tylko franciszkanom wolno było posługiwać w Ziemi Świętej i w innych krajach muzułmańskich – pisze Wojciech Świątkiewicz.

- Chrześcijański Syjonizm? – Czy dzisiejszy Izrael może być utożsamiany z narodem wybranym, o którym czytamy w Biblii? – stanowisko znanego żydowskiego jezuity przedstawia ks. Henryk Zieliński.

- Jesteście Bożym teraz – Swoimi doświadczeniami ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie dzieli się Patrycja Michońska.

- Sposób na powołania  – Dlaczego zakony, które na Zachodzie zamieniły habity na garsonki i odrzuciły welony, odnotowują największy spadek powołań? – pisze Anna Meetschen.

- Biało-czerwony dzień w Panamie – W ramach Światowych Dni Młodzieży na palcu, gdzie przed 36 laty św. Jan Paweł II spotkał się z Panamczykami, odbył się polski wieczór. – piszą o nim Patrycja Michońska i Sławomir Dynek.

- Gdy słowa tracą znaczenie – Dlaczego ciągle używa się słów nie po to, żeby opisywać rzeczywistość, tylko żeby nią manipulować? – wyjaśnia o. Dariusz Kowalczyk SJ.

- Z Jezusem na poligonie – Opolska była jednym krajem, gdzie nawet władze komunistyczne nie odważyły się całkowicie zlikwidować duszpasterstwa wojskowego. Dzieje tego duszpasterstwa przybliża Monika Odrobińska.

- Dzwon z Akwizgranu  – Co dla Europy oznacza zawarcie specjalnego porozumienia niemiecko-francuskiego? – komentuje Marek Jurek.