II Niedziela Wielkiego Postu, 17 marca 2019

Wydarzenia z Góry Przemienienia są zapowiedzią ostatecznego objawienia chwały Chrystusa. Zanim jednak staniemy się na nowo świadkami zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią, musimy oczyścić nasze serca przez post, modlitwę i jałmużnę.

Dzisiejsza niedziela Ad Gentes to Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Uczyńmy osobisty, duchowy wysiłek, wspierając dzieło głoszenia Ewangelii aż po krańce ziemi. Po Mszy Świętej będą zbieraną także ofiary na wsparcie dzieł podejmowanych przez misjonarzy.

Przypominamy wiernym czwarte przykazanie kościelne, które w okresie Wielkiego Postu znajduje swoje najgłębsze wypełnienie: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Niech odpowiedzią na zaproszenie do wzmożonej modlitwy będzie nasz udział w wielkopostnych nabożeństwach: Drogi krzyżowej w piątki o godz. 16.30 oraz Gorzkich żali w niedzielę o godz. 15.30. Przypominamy, że za każdorazowe pobożne odprawienie Drogi krzyżowej przy 14 stacjach oraz za udział w Gorzkich żalach i po spełnieniu zwyczajnych warunków można uzyskać łaskę odpustu.

W wigilię I rocznicy śmierci ks. kan. Stanisława Gołębiewskiego, na mszy św. o godz. 17.00 w poniedziałek zgromadzą się kapłani naszego dekanatu, by wraz z naszą wspólnotą parafialną modlić się o zbawienie wieczne dla naszego proboszcza. Całą Wspólnotę Parafialną (wszystkich) serdecznie zapraszam do udziału w poniedziałkowej liturgii o godz. 17.00.

We wtorek 19 marca przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona Kościoła. Msze Święte o godz. 9.00 i 17.00.

W piątek 22 marca o godz. 17.00 nowenna do św. Rity z obrzędem poświecenia róż.

W tym roku po raz dziesiąty wiele tysięcy wiernych podejmuje trud nocnej wędrówki połączonej z rozważaniem męki Chrystusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest szczególną inicjatywą pozwalająca oderwać się od codziennych spraw, w ciszy i samotności rozmawiać z Bogiem. Bliższe informacje na temat tej formy Drogi krzyżowej na tablicy informacyjnej oraz na stronie internetowej (www.edk.org.pl). W tym roku rozpocznie się ona w piątek 5 kwietnia mszą św. w parafii NSPJ w Turku, a trasa Przemienienie Pańskie zakończy się nad ranem w sobotę w naszym Sanktuarium.

Niech Boże błogosławieństwo i życzliwość najbliższych towarzyszą solenizantom i jubilatom nowego tygodnia.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 19 III – św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, patron Kościoła.

Dziś taca inwestycyjno – gospodarcza

Ofiara złożona na potrzeby kościoła: Rodzina z Galewa:

Ofiara na kwiaty do Grobu Pańskiego od mieszkańców z Kalinowej:

Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Na progu Wielkiego postu szczególnie polecamy w Idziemy:

W numerze na 17 marca 2019  warto przeczytać:

- Kto powie non possumus? – O znaczeniu wyboru przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – pisze ks. Henryk Zieliński.

- Hierarchiczny i demokratyczny – Kto stoi na czele Kościoła w Polsce, jakie są relacje między Prymasem Polski i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski?  - odpowiada prezes KAI Marcin Przeciszewski w rozmowie z Moniką Odrobińską.

- Czas na czyny – Czy można obronić nasz świat wartości, nie wchodząc w konflikt z imperium Georga Sorosa? – analizuje Jacek Karnowski.

- Duch i skalpel – Sylwetkę znanego chirurga, prof. Marka Krawczyka, odznaczonego niedawno papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” – przedstawia Irena Świerdzewska.

- Po co szkoła katolicka? – Czym szkoły katolickie różnią się od innych publicznych i prywatnych? – mówi bp Marek Mendyk w rozmowie z Moniką Odrobińską.

- Picie niewinne? – Co zmieniło się z w podejściu Polaków do alkoholu? I jakie są tego skutki? – wskazuje Krzysztof Ziemiec.

- Szablą i różańcem – O niezwykłych związkach Kościoła z narodem w Polsce – mówi minister Jan Józef Kasprzyk w rozmowie z Piotrem Kościńskim.

- Kobiecy „geniusz serca” – Jaki sens ma walka o równouprawnienie kobiet, kiedy praktycznie całą Europą rządzi kobieta: Angela Merkel? – pisze Anna Meetschen.

- O pomstę do nieba – Czym są grzechy wołające o pomstę do nieba, o których mówi Katechizm Kościoła Katolickiego? – wyjaśnia ks. Dariusz Kaliński.

- Milczenie, polifonia Boga – Dlaczego w Wielkim Poście warto wejść w ciszę? – wyjaśnia o. Dariusz Kowalczyk SJ.

- Diversity i pluralizm – O różnicy miedzy pluralizmem politycznym i etycznym relatywizmem – pisze Marek Jurek.

- Dokument z wartościami w tle – O twórczości reżyserki Marii Dłużewskiej – pisze Elżbieta Królikowska-Avis.

- Dolina zdrowia i miłosierdzia – Zalety uzdrowiskowe i duchowe Wieńca-Zdroju – przedstawia Amelia Siuda-Koszela.