I Niedziela Adwentu, 1 grudnia 2019

Parafia Rzymskokatolicka

 1. Przemienienia Pańskiego i św. Walentego
 
   

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1 grudnia 2019

I NIEDZIELA ADWENTU

 

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on nam pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. To pierwszy rok programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, którego temat brzmi: „Eucharystia daje życie”. Podczas tego roku będziemy starali się pogłębiać nasze rozumienie Eucharystii i oddawać szczególną cześć Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Wiara Kościoła – nasza wiara –jest z istoty wiarą eucharystyczną, wzrasta przy stole Eucharystii. Udział w Eucharystii, a zwłaszcza przyjmowanie Ciała Pańskiego, jest przecież realnym spotkaniem ze zmartwychwstałym Panem. Chodzi więc o to, abyśmy pogłębiali naszą świadomość, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest Eucharystia i jak powinna ona kształtować nasze chrześcijańskie życie. Dzięki temu z jeszcze większą pobożnością będziemy przeżywali nie tylko niedzielną, ale każdą Mszę Świętą sprawowaną w naszej wspólnocie oraz gorliwiej trwali na adoracji przed Najświętszym Sakramentem.

Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

   

Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu sprawować jedną Mszę Świętą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tzw. Roraty. Do licznego udziału w Roratach, celebrowanych w naszym Sanktuarium zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu.

Roraty w tym tygodniu:

 • Od poniedziałku do soboty włącznie o godz. 7.00

W poniedziałek, wyjątkowo po mszy św. roratniej (rano) nowenna do św. Jana Pawła II.

We wtorek, 3 grudnia, obchodzimy Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. W modlitwach pamiętajmy o misjonarzach, duchownych i świeckich, prośmy o liczne powołania misyjne. Niech w naszych sercach jeszcze mocniej zabrzmi nakaz Chrystusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody…”.

W środę, 4 grudnia, w liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, obchodzimy Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Przez wstawiennictwo Matki – Opiekunki rodzin i Pani naszych losów – oraz Świętej Barbary. Odpust w par. św. Barbary w Turku.

 

W piątek, 6 grudnia, wspominamy Świętego Mikołaja Biskupa. Tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się ich wyparli. Niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego świętego. Odpust w par. Malanów.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 • W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu ofiarujmy w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Godzinki do Przemienienia Pańskiego po porannej mszy św. roratniej.
 • Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej od godz. 6.15 do 6.50 i od godz. 16.00 do 16.50 (tylko)
 • Objazd zgłoszonych chorych od godz. 8.30
 • W pierwszą sobotę w modlitwach polecajmy Matce Najświętszej naszych parafian, oddajmy się Jej Niepokalanemu Sercu. Adoracja Najświętszego Sakramentu po mszy św. roratniej, a nabożeństwo różańcowe prowadzone przez KŻR z Bratuszyna o godz. 8.00.

W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pan Bóg, wybierając Maryję na matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego.

Także w przyszłą niedzielę mszą św. sprawowaną w naszym Sanktuarium                  o godz. 16.00 rozpoczniemy Wieczór Wigilijno - Opłatkowy, na który wszystkich parafian bardzo serdecznie w imieniu organizatorów zapraszam. Szczególnie proszę o udział w spotkaniu opłatkowym Radę Parafialną, Służbę Liturgiczną z Szafarzami Komunii i Kościelnymi, Scholę wraz z Organistą, Koła Różańcowe i Asystę Procesyjną wraz z Katechetką, Wspólnoty i Stowarzyszenia działające na terenie naszego Sanktuarium.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 3 XII – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.
 • 4 XII – św. Barbara, dziewica i męczennica z przełomu III i IV wieku, patronka górników i hutników oraz bezrobotnych.
 • 4 XII – św. Jan Damasceński (ok. 650-750), prezbiter i doktor Kościoła, autor kanonów Kościoła Wschodniego.
 • 6 XII – św. Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który w Mirze Licyjskiej był gorliwym i troskliwym pasterzem.
 • 7 XII – św. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, doktor Kościoła.

Od dziś w GALEWSKIM ROSARIUM, możemy nabyć m.in. świece wigilijne, opłatki, sianko na stół wigilijny, kalendarze na rok 2020, modlitewniki, albumy oraz inne dewocjonalia. Rosarium będzie czynne zawsze po mszy św. niedzielnej przez ok. 20 min.

W kaplicy Przemienienia i Relikwii stoi Adwentowe Drzewko Nadziei, na którym wiszą Bobki nadziei. Parafian, którzy zechcieliby włączyć się w akcję naszego Caritasu, mogą z choinki zabrać bombkę i przygotować dary na niej wskazane. Paczkę proszę oznaczyć numerem z bombki. Na Drzewku są także bombki, zachęcające do włączenia się w akcję Rodzina Rodzinie w Syrie. Ofiary na tę akcję możemy składać do specjalnej puszki w Rosarium.

Do nabycia prasa katolicka: Miłujcie się, Nasza Arka, Idziemy.

Ofiara na Kościół:

Za wszystkie ofiary złoże na tace oraz składane w kopertach, indywidualnie i przekazywane na konto bankowe parafii, na kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę składam serdeczne Bóg Zapłać.

Powrót na górę