II Niedziela po Narodzeniu Pańskim, 5 stycznia 2020

Przeżywamy radość z narodzenia Pańskiego, choć to już druga niedziela po Świętach Bożego Narodzenia.

W poniedziałek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.

W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Dlatego do puszek tego dnia będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Polecam tę składkę ofiarności Parafian. Msze św. o godz. 9.00 i 11.00.

Piękną tradycją związaną z tą uroczystością staje się też organizowany w naszych miejskich i wiejskich parafiach Orszak Trzech Króli. W to wspólnotowe świętowanie włącza się wiele polskich rodzin, dorosłych i dzieci, wspólnot parafialnych. Jest to wspaniała publiczna manifestacja wiary i radości z przyjścia Zbawiciela na świat.

Już po raz piąty tego dnia, w łączności z całą Polską w naszym Sanktuarium organizujemy Orszak Trzech Króli, pod hasłem: ODNOWI OBLICZE ZIEMI

Bardzo serdecznie w imieniu organizatorów zapraszam do włączenia się w Orszak poprzez zaangażowanie się w jego przebieg czy chociaż przebranie się w odpowiedni strój.

Mieszkańcy Chrząblic, Izabelina I i II reprezentować będą Orszak Króla Baltazara z Afryki. Kolor Orszaku to niebieski. Przed rozpoczęciem Orszaku, bardzo prosimy, by zgromadzili się przy pomniku św. Jana Pawła II o godz. 10.00, gdzie otrzymają śpiewniki, korony i flagi Orszakowe.

Mieszkańcy Galewa, Wincentowa, Dzierżąznej, Czarnej Niwy i Józefowa reprezentować będą Orszak Króla Kacpra z Europy. Kolor Orszaku to czerwony. Przed rozpoczęciem Orszaku, bardzo prosimy, by zgromadzili przy Organistówce od strony lasu o godz. 10.00, gdzie otrzymają śpiewniki, korony i flagi Orszakowe.

Mieszkańcy Kalinowej, Bogdałowa, Woli i Bratuszyna reprezentować będą Orszak Króla Melchiora z Azji. Kolor Orszaku to zielony. Przed rozpoczęciem Orszaku, bardzo prosimy, by zgromadzili się przy plebanii na parkingu o godz. 10.00, gdzie otrzymają śpiewniki, korony i flagi Orszaku.

PORZĄDEK ORSZAKU.

O godz. 10.00 Wszyscy gromadzimy się w wyznaczonych miejscach, gdzie wraz ze swoim Królem i Moderatorem formujemy Orszak.

O godz. 10.10 Orszaki Królów ruszają przy śpiewie kolęd i wskazanych okrzykach ruszają wyznaczoną trasą pod balkon naszej świątyni.

O godz. 10.15 rozpoczęcie Orszaku z balkonu naszej świątyni.

O godz. 10.25 Orszak Trzech Króli wyrusza w drogę do Galewskiego Betlejem. W trakcie przejścia zatrzyma się:

• Na wysokości Plebanii, zaproszeni zostaniemy na dwór Heroda
  • Za sklepem, przy drodze na stary Galew, uczestniczyć będziemy w walce Dobra ze Złem.
  • Przed szkołą przejdziemy przez Bramę Anielską
  • W kościele Świętej Rodzinie pokłonią się Trzej Królowie wraz z uczestnikami swoich Orszaków.
  • Ok. godz. 11.00 po zakończeniu Orszaku rozpocznie się msza św. w świątyni
  • Po mszy św. przy dźwiękach kolędy Bóg się rodzi zaproszeni zostaniemy wszyscy do wspólnego poloneza, który zakończymy przy ognisku, ciepłą strawę

Wszystkich, bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w Orszaku, Eucharystii i spotkaniu przy ognisku.

W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

W naszej parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tzw. kolęda. Pamiętajmy, że kapłan przychodzi do naszych domów i mieszkań, a przede wszystkim do rodzin z Bożym błogosławieństwem. Program kolędy jest wywieszony w gablocie parafialnej.

Plan kolędy w tym tygodniu:

1. Wtorek, 7 stycznia 2020
  1. Chrząblice od nr 58
  1. Środa, 8 stycznia 2020
  1. Galew od nr 61
  1. Czwartek, 9 stycznia 2020
  1. Galew od nr 32
  1. Piątek, 10 stycznia 2020
  1. Kalinowa i Dzierżązna przy szosie
  1. Sobota, 11 stycznia 2020
  1. Czarna Niwa, Józefów i Dzierżązna
  1. Poniedziałek, 14 stycznia 2020

Kolęda w szkołach, zakładach pracy i w rodzinach, które nie mogły przyjąć kapłana w wyznaczonym czasie. Zainteresowanych proszę, by po mszy św. zgłosili się w zakrystii.

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach w czasie kolędy na spłatę należności, remont organów i kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej wspólnocie składam Bóg Zapłać.

Ostatnio zmieniany piątek, 03 styczeń 2020 17:54