Niedziela Palmowa, 5 kwietnia 2020 (stan na 3.04, g. 20.00)

Przypominam, że Biskup Włocławski, przedłużył dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. wydaną w dniu 25 marca br., na czas do odwołania. Zarazem, przypomina wiernym o potrzebie modlitwy prywatnej i rodzinnej w duchu słów Jezusa Chytrusa: „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Ta nadzwyczajna sytuacja sprzyja temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej domowymi Kościołami. Równocześnie zachęca do przeżywania celebracji Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem dostępnych w mediach transmisji.

Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Ze względu na obowiązujące zarządzenia, nie odbędzie się poświęcenie palm oraz uroczysta procesja wejścia przed sumą.

Na każdej mszy św. tj. w sobotę o godz. 17.00 i 21.00 oraz w niedzielę na mszach św. o godz. 9.00; 11.30; 21.00 odbędzie się tylko obrzęd błogosławieństwa palm. Przypominam, że zgodnie z rozporządzeniem w mszy św. może wziąć udział tylko 5 osób ( w pierwszej kolejności, rodzina zamawiająca intencję).

Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest, jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, aby zawsze pragnęli bliskości z Chrystusem i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

Wielki Tydzień, łącząc się przez transmisje z naszego Sanktuarium, jak i z innych miejsc w naszej Ojczyźnie, przeżyjmy, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 17.00, z udziałem tylko 5 osób.

Ze względu na ograniczenia w liczbie osób biorących udział w liturgii, bardzo proszę, aby:

 • Rada Parafialna wybrała jedną osobę, która będzie brała udział w liturgii
 • Koła Różańcowe wybrały jedną osobę, która będzie brała udział w liturgii
 • Asysta Procesyjna wybrała jedną osobę, która będzie brała udział w liturgii
 • Jednostki OSP działające na terenie naszej Parafii, wybrały jedną osobę, która weźmie udział w liturgii
 • Stowarzyszenia działające na terenie naszej Parafii, wybrały jedną osobę, która weźmie udział w liturgii.
 • Każda z tych osób, musi mieć ukończone 18 lat życia !!!

Zgodnie z decyzją Biskupa Włocławskiego, istnieje możliwość przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy, aby wierni mogli modlić się indywidualnie, jednak z zachowaniem ograniczenia do 5 osób równocześnie !!!

W miarę możliwość, bardzo proszę o podjęcie adoracji Pana Jezusa w ciemnicy Koła Różańcowe (członkinie proszę, by porozumiały się między sobą i podzieliły się, aby jak najwięcej osób z Koła, chociaż na chwilę mogło wejść do kościoła).

Proszę pamiętać: równocześnie może być tylko 5 osób !!!

- od 10.00 do 11.30 nr 1 z Kalinowej – równocześnie może być tylko 5 osób

- od 11.30 do 13.00 nr 2 z Kalinowej - równocześnie może być tylko 5 osób

- od 13.00 do 14.30 z Chrząblic - równocześnie może być tylko 5 osób

- od 15.00 do 16.30 z Bratuszyna - równocześnie może być tylko 5 osób

 

W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 14.30 – bez udziału wiernych.

 Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 17.00, z udziałem tylko 5 osób

Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Włocławskiego, przy Grobie Pańskim nie mogą pełnić warty strażacy ani inne służby.

Ze względu na ograniczenia w liczbie osób biorących udział w liturgii, bardzo proszę, aby:

 • Rada Parafialna wybrała jedną osobę, która będzie brała udział w liturgii
 • Koła Różańcowe wybrały jedną osobę, która będzie brała udział w liturgii
 • Asysta Procesyjna wybrała jedną osobę, która będzie brała udział w liturgii
 • Jednostki OSP działające na terenie naszej Parafii, wybrały jedną osobę, która weźmie udział w liturgii
 • Stowarzyszenia działające na terenie naszej Parafii, wybrały jedną osobę, która weźmie udział w liturgii.
 • Każda z tych osób, musi mieć ukończone 18 lat życia !!!

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Zgodnie z zarządzeniami Konferencji Episkopatu Polski i Biskupa Włocławskiego nie należy w parafii organizować poświecenia pokarmów na stół wielkanocny, tak w kościele jak i poza kościołem. W tym roku „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba, odmawiając modlitwę przed jedzeniem, dostępną na naszej stronie internetowej, FB i Twitterze. Młodzież, bardzo proszę, aby udostępnili tekst modlitwy osobom starszym i samotnym, które nie mają dostępu do Internetu. Bardzo o to proszę !!!

Zgodnie z decyzją Biskupa Włocławskiego, istnieje możliwość przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Grobu Pańskiego, aby wierni mogli modlić się indywidualnie, jednak zachowaniem ograniczenia do 5 osób równocześnie.

W miarę możliwość, bardzo proszę mieszkańców naszych wiosek o podjęcie się adoracji. Proszę jednak pamiętać, by równocześnie mogło być na modlitwie tylko 5 osób (będzie przygotowanych 5 klęczników i tylko one mogą być zajęte – proszę  nie zajmować ławek w kościele i mieć na uwadze zarządzenie Organów Państwowych).

 

Uwaga: Zmiana godzin adoracji dla mieszkańców Bogdałowa, Wincentowa, Bratuszyna 

 

 • Od godz. 8.00 do 9.00 mieszkańców Bogdałowa – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 9.00 do 10.00 mieszkańców Galewa starego – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 10.00 do 11.00 mieszkańców Galewa górki – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 11.00 do 12.00 mieszkańców Izabelina I – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 12.00 do 12.30 mieszkańców Izabelina II – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 12.30 do 13.00 mieszkańców Wincentowa - równocześnie może być tylko 5 osób 
 • Od godz. 13.00 do 14.00 mieszkańców Chrząblic górka – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 14.00 do 15.00 mieszkańców Chrząblic wieś – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 15.00 do 16.00 mieszkańców Dzierżąznej przy szosie – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 16.00 do 17.00 mieszkańców Dzierżąznej wieś – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 17.00 do 18.00 mieszkańców Kalinowej: Gajówka do kanału – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 18.00 do 19.00 mieszkańców Kalinowej do końca – równocześnie może być tylko 5 osób
 • Od godz. 19.00 do 20.00 mieszkańców Bratuszyna – równocześnie może być tylko 5 osób

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 21.00 i będzie miała wyjątkowy charakter, dostosowany do stanu pandemii i zarządzeń Organów Państwowych i Biskupa Włocławskiego. W czasie liturgii nie odbędzie się obrzęd poświecenia ognia oraz nie odbędzie się procesja rezurekcyjna. Na zakończenie liturgii celebrans w ciszy i samotności, pobłogosławi Najświętszym Sakramentem naszą parafię w drzwiach świątyni, zaś błogosławieństwo na cztery strony świata zostanie udzielone przed bramą kościelną, przy drodze wojewódzkiej.

Ze względu na ograniczenia w liczbie osób biorących udział w liturgii, bardzo proszę, aby:

 • Rada Parafialna wybrała jedną osobę, która będzie brała udział w liturgii
 • Koła Różańcowe wybrały jedną osobę, która będzie brała udział w liturgii
 • Asysta Procesyjna wybrała jedną osobę, która będzie brała udział w liturgii
 • Jednostki OSP działające na terenie naszej Parafii, wybrały jedną osobę, która weźmie udział w liturgii
 • Stowarzyszenia działające na terenie naszej Parafii, wybrały jedną osobę, która weźmie udział w liturgii.
 • Każda z tych osób, musi mieć ukończone 18 lat życia !!!

Ofiara na dekorację Grobu Pańskiego:

 • Mieszkańcy Bogdałowa i Woli:

Ofiara na funkcjonowanie Parafii

 • Kilka osób z Galewa:

Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary przekazywane na konto parafii, umożliwiające materialne funkcjonowanie parafii. Bóg zapłać.

 

Ze względu na dalsze ograniczenia, chcąc skorzystać z Sakramentu Spowiedzi, najpierw proszę skontaktować się  z kapłanem.

Nr. tel. 518 014 635 (gdyby nie odbierał, wyślij sms).

 

Kapłan będzie oczekiwał z posługą na plebanii:

 • W poniedziałek, wtorek i środę: od godz. 8.00 do 9.00 oraz od 19.00 do 19.30
 • W Wielki Czwartek, Wielki Pątek i Wielką Sobotę: od godz. 8.00 do 9.00.
 • W innym czasie: proszę umawiać się telefonicznie.

Zgodnie z zarządzeniem Organów Państwowych z dnia 31 marca 2020, teren wokół świątyni: tzw. cmentarz przykościelny jak Kalwaria za świątynią (Droga Krzyżowa i itd.) są uznane za „teren zamknięty”.

Bardzo proszę o tym pamiętać i do tego się dostosować,

szczególnie w czasie TRIDUUM PASCHALNEGO !!!

 

Wydawnictwo św. Wojciecha przygotowało broszurę: WIELKANOC W DOMU. Przewodnik po świętowaniu w czasie pandemii. Zachęcam do ściągnięcia.

Tutaj: https://sanktuariumgalew.pl/msze-%C5%9Bwi%C4%99te/msze-%C5%9Bwi%C4%99te-w-biezacym-tygodniu/zapowiedzi-wydarze%C5%84/item/845-wielkanoc-w-domu-broszura-wyd-%C5%9Bw-wojciecha-do-%C5%9Bci%C4%85gni%C4%99cia-zach%C4%99cam.html?fbclid=IwAR3afTcwb6XDx-QBJD4Ag-l9AuIwcFUzAiOVJXQv4kCS6mcshXVAfcYqLI4

Ostatnio zmieniany piątek, 03 kwiecień 2020 16:50
Powrót na górę