Zesłanie Ducha Świętego

Apel Biskupa Włocławskiego oraz informacja o zniesieniu dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej eucharystii

W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to co słabe, prostuje to co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele. Msze św. o godz. 9.00 i 17.00.

Jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Na Eucharystię o godz. 17.00 zapraszam przede wszystkim dzieci z rodzicami, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach. Po mszy św. błogosławieństwo dzieci.

Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie po mszy św. wieczornej będziemy odprawiali nabożeństwa czerwcowe. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.

W tym tygodniu nabożeństwa czerwcowe na wioskach, według następującego harmonogramu (proszę o przygotowanie stolika z białym obrusem):

• W poniedziałek:
  • 18.20 Galew przy figurze Matki Bożej
  • 18.40 Chrząblice przy krzyżu na górce
  • 19.00 Izabelin II przy krzyżu
  • 19.20 Wincentów przy krzyżu
  • We wtorek:
  • 18.20 Dzierżązna przy świetlicy wiejskiej
  • 18.40 Kalinowa przy krzyżu na Gajówce
  • 19.00 Bogdałów przy krzyżu
  • 19.20 Bratuszyn przy krzyżu

We wtorek po mszy św. wieczornej nowenna do św. Jana Pawła II.

W czwartek, 4 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

• W czwartek o godz. 16.30 Godzinki do Przemienienia Pańskiego, nowenna i msza św.
  • W piątek:
  • Spowiedź od godz. 7.00 do 7.20 i od godz. 15.15 do 16.45
  • Objazd zgłoszonych chorych od godz. 8.30
  • Godzina Miłosierdzia o g. 15.00
  • W sobotę:
  • Modlitwa Różańcowa prowadzona KŻR nr 1 z Kalinowej o godz. 16.00.

O posługę lektora podczas mszy św. w niedzielę i w tygodniu proszę w miesiącu czerwcu szczególnie mieszkańców Bratuszyna.

W sobotę przypada też 10. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

W przyszłą niedzielę, 7 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień Dziękczynienia.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

• 3 VI – św. Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886), męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa,
  • 5 VI – św. Bonifacy (673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.

Okazja do skorzystania ze spowiedzi w tym tygodniu:

• W poniedziałek, wtorek, środę i sobotę od godz. 16.15 do 16.50
  • W czwartek od godz. 16.00 do 16.25
  • W piątek od godz. 7.00 do 7.20 i od godz. 15.15 do 16.45
  • W niedzielę od godz. 8.10 do 8.45
  • Sakrament sprawowany jest w konfesjonale pod chórem.

We wtorek, do godz. 10.30 można na parkingu przy plebani zostawić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata Zambii, Kamerunie, Kenii oraz Tanzanii.

Zgodnie z zarządzeniami Władz Państwowych, od wczoraj nie obowiązuje limit osób mogących uczestniczyć w mszy św. wewnątrz świątyni, jednak mamy uczestniczyć w maseczkach, chyba, że zachowany zostanie dystans społeczny (2m) wtedy możemy zdjąć maseczkę.

Zgodnie z decyzją Biskupa Włocławskiego uroczystość Bożego Ciała będzie miała w tym roku następujący przebieg:

• Msze św. w naszym Sanktuarium sprawowane z balkonu naszej świątyni będą godz. 8.00 oraz o godz. 10.00, po której wyruszy procesja. W trakcie mszy św. i procesji zobowiązani jesteśmy do zachowania dystansu społecznego.
  • Procesja może odbyć się na terenie przykościelnym oraz można przygotować symbolicznie tradycyjne ołtarze, które u nas będą znajdowały się przy:
  • I stacji Drogi Krzyżowej
  • V stacji Drogi Krzyżowej
  • VIII stacji Drogi Krzyżowej
  • XII stacji Drogi Krzyżowej
  • Błogosławieństwo na cztery strony świata, zostanie dokonane przy Krzyżu Jubileuszowym
  • W oktawie Bożego Ciała może odbywać się procesja wokół świątyni.
  • Ponadto w organizacji Uroczystości Bożego Ciała należy uwzględnić aktualnie obowiązujące rekomendacje służb sanitarnych i rządowych.

Od dziś można „ściągnąć” na telefon darmową aplikację o naszym Sanktuarium. W tej chwili dostępna jest na system android, zaś od połowy czerwca będzie dostępna na system iso. Nazwa aplikacji: SANKTUARIUM W GALEWIE.

Kończą się prace renowacyjne figur na stacjach Drogi Krzyżowej, gdyby była możliwość, bardzo proszę panów o pomoc w wzmocnieniu podstaw figur, dlatego też przybądźmy we wtorek od godz. 10.00 z taczkami i kielniami.