XV Niedziela Zwykła, 12 lipca 2020

Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.

W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

• 13 lipca – Święci Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy, prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier.
  • 15 lipca – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.

We wtorek, po mszy św. o godz. 17.00 nowenna do św. Walentego

W niedzielę o godz. 20.00 nowenna nieustająca do Matki Bożej z La Salette wraz z procesją po Kalwarii Saletyńskiej.

W sobotę 25 lipca przypada wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców. Poświęcenie pojazdów po każdej mszy św. w niedzielę 26 lipca. Przeprowadzimy także akcję MIVA Polska 1 gr za każdy km. Za każdą ofiarę w intencji misjonarzy: dziękujemy.

Także w niedzielę 26 lipca o godz. 16.00 będzie sprawowana msza św. w intencji zmarłych fundatorów, dobrodziejów, parafian, pielgrzymów i pątników nawiedzających nasze Sanktuarium. Na zakończenie liturgii odbędzie się procesja eucharystyczna na nasz cmentarz parafialny, dlatego też, serdecznie zapraszam wszystkich, a szczególnie asystę procesyjną.

W poniedziałek 27 lipca rozpoczynamy nowennę przygotowująca do odpustu ku czci Pańskiego Przemienienia.

Ofiara na prace prowadzone w naszym Sanktuarium:

• Ofiara z poza parafii:
  • Osoba z Chrząblic:

Za tydzień taca inwestycyjno – gospodarcza.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim panom, którzy w środę przyczynili się do uporządkowania i położenia kostki w tzw. trójkącie przed balkonem, gdzie planowane jest postawienie Bramy Jubileuszowej.

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach i indywidualnie na kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej wspólnocie składam Bóg Zapłać.

Pragnę z całego serca podziękować Państwu Elżbiecie i Stanisławowi Kowalskim, którzy przez ostatnie 12 lat dbali o porządek na cmentarzu. Za wysiłek, troskę i serce włożone  w to miejsce, bardzo serdecznie dziękuję. Od dziś za utrzymanie porządku na cmentarzu, w całości odpowiada grabarz p. Marek Szewczyk.