XVIII Niedziela Zwykła, 2 sierpnia 2020

Rozpoczęliśmy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny tak pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy tysiące pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.

W dzisiejszą niedzielę przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią Świętego Franciszka z Asyżu. Przypominam, że warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie jakiegokolwiek parafialnego kościoła i odmówienie w nim modlitwy przynajmniej Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św. tego dnia lub w jego pobliżu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust ten można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.

We wtorek, 4 sierpnia, w liturgii wspominamy Świętego Jana Marię Vianneya, patrona proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów i ich posługę oraz prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie także z naszej wspólnoty parafialnej.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca.

W piątek:

 • Spowiedź od godz. 7.00 do 7.20 i od godz. 16.30 do 16.50
 • Objazd zgłoszonych chorych od godz. 8.30

W tym tygodniu patronujE nam:

 • 8 VIII – św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię przez głoszenie słowa i świadectwo życia.

Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:

 

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach i indywidualnie na kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej wspólnocie składam Bóg Zapłać.

NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ ODPUSTOWĄ NA PRZEMIENIENIE PAŃSKIE

 

W czwartek, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

 

Trwamy w nowennie przed uroczystością Przemienienia Pańskiego. W dniach nowenny msza św. sprawowana będzie o godz. 17.00 wraz ze specjalnymi modlitwami, na którą zapraszam:

 • W poniedziałek mieszkańców Chrząblic
 • We wtorek mieszkańców Izabelina

W środę rozpoczynamy uroczystości odpustowe.

 • O godz. 15.00 Godzina Przemienienia i wystawienie Najświętszego Sakramentu, które trwać będzie do godz. 18.30
 • O godz. 17.00 Godzinki do Przemienienia Pańskiego
 • O godz. 19.00 msza św. rozpoczynająca uroczystości, ze szczególnym udziałem pielgrzymów z par. Kaczki. Po mszy św. odbędzie się procesja eucharystyczna, dlatego też proszę o udział całą asystę. W dniu odpusty, po sumie nie będzie procesji, zaś odbędzie się ona w niedzielę, za tydzień, po mszy św. o godz. 11.30.

W czwartkowy dzień odpustu msze św. z balkonu świątyni o godz.: 7.00; 8.30, 10.00 dla przybyłych indywidualnie pielgrzymów z Turku i Russocic, 11.30 Uroczysta Suma; 15.00 dla pielgrzymów z Gdańska i kończąca uroczystości odpustowe o godz. 17.00.

Sumie odpustowej przewodniczyć będzie J. E. Ks. Bp Wiesław Alojzy Mering, Pasterz naszej Diecezji, który rozpocznie JUBILEUSZOWY ROK PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO. Msza św. zakończy się udzieleniem wszystkim zebranym przez ks. Biskupa błogosławieństwa papieskiego, połączonego z możliwością dostąpienia odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami.

 

O obsługę namiotu sanktuaryjnego proszę członków i sympatyków Stowarzyszenia VALENTINUS.

Na organistówce w Izbie Pamięci od godz. 8.30 do 12.30 funkcjonować będzie Stacja Krwiodawstwa. Zachęcamy do oddawania krwi.

Panów, którzy zgłosili się do zbierania tacy, bardzo proszę, aby przed każdą mszą św. udali się do Rosarium.

Szafarzy Komunii Świętej bardzo proszę o podjęcie posługi w Wieczerniku.

 

W czwartek (6.08) obowiązywać będzie zmieniony ruch kołowy. Z drogi wojewódzkiej nie będzie można zjechać w kierunku szkoły i plebanii. Droga przy plebanii będzie jednokierunkowa z Bratuszyna do Galewa. Teren zielony przy kościele będzie częściowo zamknięty dla aut, dlatego też prosimy zostawić je na parkingach np. za cmentarzem czy na wysokości zakładu kostki brukowej przed Górką Galewską.

 

W niedzielę za tydzień na cmentarzu cholerycznym, na Zdrojkach o godz. 15.00 msza św.  w intencji ofiar epidemii cholery z początku XIX wieku.

Program uroczystości odpustowych dostępny będzie na plakatach i na stronie internetowej Parafii.

Bezpośrednie przygotowanie świątyni i terenu wokół: 3 sierpnia (poniedziałek)

 • Dzierżązna: wygrabienie i posprzątanie terenu tzw. cmentarza przykościelnego
 • Chrząblice: powieszenie flag przy głównej bramie, na masztach przy kościele i na stojakach oraz umycie ławek przed balkonem i w lesie
 • Kalinowa: ustawienie konfesjonałów, znaków informacyjnych oraz umycie konfesjonałów
 • Galew (od godz. 18.00): sprzątnięcie i ubranie balkonu oraz przygotowanie dekoracji przed balkonem wraz z Bramą Jubileuszową.
 • Bogdałów i Bratuszyn (od godz. 8.00): sprzątnięcie kościoła wewnątrz
 • Izabelin i Wincentów: zwierzenie konfesjonałów, rozebranie dekoracji, poskładanie dekoracji materiałowych (piątek po odpuście od godz. 16.00)
 • Członkinie KŻR: posprzątanie stacji Drogi Krzyżowej
 • Dzieci szkolne: porządkowanie terenu po odpuście (piątek po odpuście od godz. 11.00)
 • Posługa porządkowa w czasie odpustu: wszystkie jednostki OSP

Z wracam się z pokorną prośbą do całej Wspólnoty Parafialnej o pomoc  w sprzątaniu naszej świątyni i w przygotowaniach do odpustu oraz w trakcie jego trwania.

BARDZO PROSZĘ WSZYSTKICH:

DZIECI, MŁODZIEŻ I STARSZYCH

O POMOC !!!

Ze względu na przygotowania do odpustu i sam odpust, KANCELARIA PARAFIALNA będzie zamknięta od 3 do 10 sierpnia włącznie.

Powrót na górę