XXVI Niedziela Zwykła, 27 września 2020

Dzisiejsza niedziela w Kościele w szczególny sposób jest poświęcona migrantom i uchodźcom. W tym roku jest to już 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Ma on nas uwrażliwić na doświadczanie niesprawiedliwości, krzywdy i często na nieludzki los tych, którzy z różnych powodów opuszczają swoją ojczyznę, poszukują dla siebie i swoich bliskich bezpiecznego miejsca w innych krajach. Osobistymi modlitwami obejmijmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny z powodu toczących się wojen, prześladowań i terroru. Prośmy Bożą Opatrzność, aby dzięki pomocy dobrych ludzi znaleźli dla siebie bezpieczne miejsce.

Dziś obchodzimy także Światowy Dzień Turystyki. Pierwsze obchody tego dnia odbyły się w 1980 roku pod hasłem „Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. W tym duchu warto promować podróże do miejsc świętych. Ruch pielgrzymkowy istnieje w Kościele od wieków.

We wtorek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. W piątek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. Może, na co dzień nie zawsze pamiętamy, że to miłosierny Bóg troszczy się o każdego z nas, posyłając nam swoich aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. Anioły są przejawem obecności Boga w świecie. Łączą niebo z ziemią. Dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei. We wtorek o godz. 20.00 nabożeństwo do św. Michała Archanioła, a po nim procesja do figury znajdującej się przy mogile powstańczej.

W najbliższy czwartek rozpoczyna się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwie różańcowym, które w naszym kościele będziemy odprawiali w tym tygodniu:

• W czwartek i piątek o godz. 16.30.
  • W sobotę o godz. 9.00.
  • W niedzielę o godz. 15.30.

Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o wspólne odmawianie różańca w domach. W naszych modlitwach pamiętajmy też o studentach rozpoczynających rok akademicki.

W liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji katolickich, w Kościele obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. W osobistych modlitwach pamiętajmy o wielkiej rzeszy sióstr zakonnych, które całkowicie poświęciły się nie tylko głoszeniu Chrystusowej Ewangelii w różnych zakątkach świata, ale zajmują się także krzewieniem kultury, wychowują młode pokolenia i w pokorze służą pomocą najsłabszym, bezbronnym i zagubionym.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W piątek:

• Spowiedź od godz. 7.00 do 7.20 i od godz. 15.15 do 16.15 (tylko).
  • Objazd zgłoszonych chorych od godz. 8.30
  • Godzina Miłosierdzia o godz. 15.00

W piątek, po wieczornej mszy św. nowenna do św. Jana Pawła II.

W sobotę o godz. 9.00 nabożeństwo różańcowe prowadzone przez Koło Żywego Różańca nr 1 z Kalinowej.

Także w sobotę o godz. 9.45 (po nabożeństwie różańcowym) spotkanie dla chłopców, którzy pragną służyć przy ołtarzu, jako ministranci, zaś o godz. 10.00 spotkanie dla wszystkich ministrantów.

Dziękując mieszkańcom Kalinowej, o posługę lektora podczas mszy św. w miesiącu październiku bardzo proszę mieszkańców Bratuszyna.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

• 28 IX – św. Wacław (ok. 903-935?), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina; jest patronem Czech.
  • 29 IX – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, najwięksi wśród aniołów z powodu szczególnych zadań, jakie Pan Bóg im powierza.
  • 30 IX – św. Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński.
  • 1 X – św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, patronka misji katolickich.
  • 2 X – Święci Aniołowie Stróżowie, nasi niebiescy opiekunowie.

W ramach ogólnopolskich rekolekcji ODDANIE 33, przypominamy, że codziennie adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie której możemy wysłuchać medytacji, w tym tygodniu będzie możliwość:

• Jeszcze dziś od godz. 20.30
  • W poniedziałek, wtorek, czwartek i sobotę od godz. 16.00 do 16.30
  • W środę od godz. 7.00 do 7.30
  • W piątek od godz. 15.15 do 15.45
  • W niedzielę za tydzień od godz. 20.30

Możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty w tym tygodniu:

• W poniedziałek, wtorek, czwartek i sobotę od godz. 16.00 do 16.20
  • W środę od godz. 7.00 do 7.20
  • W piątek od godz. 7.00 do 7.20 i od godz. 15.15 do 15.45 (tylko)

Rodziców dzieci kl. III SP przygotowujących się do I Komunii Świętej, prosimy o zabranie kartki z niebieskiego segregatora, znajdującego się na stoliku pod chórem.

Na stolikach pod chórem wyłożone są kartki wypominkowe. Proszę pamiętać, by wpisać wioskę i zaznaczyć czy są to jednorazowe, półroczne lub roczne. Przy tej okazji proszę o złożenie ofiary na wywóz śmieci z cmentarza. Za zrozumienie i gest serca Bóg zapłać.

Ofiara na prace prowadzone w naszym Sanktuarium:

• Koło Żywego Różańca z Gąsina, par. Kaczki:

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach i indywidualnie na kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej wspólnocie składam Bóg Zapłać.