Niedziela Palmowa, 28 marca 2021

stan na dzień: 27 marca 2021

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 marca br., w liturgii od wczoraj do 9 kwietnia, wewnątrz świątyni może brać udział: 1 osoba na 20 m2, czyli w naszym przypadku 20 osób. W imieniu Władz Państwowych oraz Przewodniczącego KEP prosimy do dostosowanie się do obecnie obowiązujących zaleceń sanitarnych.

 

Do świątyni, wskazana rozporządzeniem liczba wiernych, będzie mogła wejść na 15 min. przed rozpoczęciem liturgii od strony zakrystii.

 

W związku z tymi zaleceniami, liturgie od soboty (27.03) do 9 kwietnia, będą sprawowane z balkonu naszej świątyni. Uczestniczą w nich, zgodnie z rozporządzeniem, mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu.

Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.

Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

Zapraszamy jeszcze dziś o godz. 15.30 na Gorzkie Żale wraz z rozważaniem pasyjnym (będą sprawowane z balkonu świątyni).

Od urocz. Św. Józefa do 19 kwietnia po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.

W tym tygodniu okazja do spowiedzi będzie:

 • W poniedziałek, wtorek i środę od godz. 7.00 do 7.20 oraz od godz. 8.00 do 9.00
 • W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę: od godz. 8.00 do 9.00
 • W innym czasie proszę umawiać się telefonicznie ( tel. 518 014 635: gdyby nie odbierał, wyślij sms).
 • Sakrament Spowiedzi będzie sprawowany w lesie za świątynią.

 

W Wielki Poniedziałek od godz. 9.00 objazd zgłoszonych chorych.

W Wielki Wtorek od godz. 9.00 przygotowywać będziemy Ciemnicę i Grób Pański, chętnych zapraszamy do pomocy.

W tym roku pierwszy piątek miesiąca kwietnia przypada na Wielki Piątek, dlatego też osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: KRZYSZTOF SOBAŃSKI, SYLWIA KRYCH. Pamiętajmy o nich w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach i indywidualnie na spłatę należności i kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej wspólnocie składam Bóg Zapłać.

 

W trakcie trwania Triduum Paschalnego

(od środy 31.03 do wtorku 06.04)

KANCELARIA PARAFIALNA ZAMKNIĘTA.

 

W Triduum Paschalne, łącząc się przez transmisje z naszego Sanktuarium, jak i z innych miejsc w naszej Ojczyźnie, przeżyjmy liturgie, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne.

Szczegóły, do co przebiegu liturgii podczas Triduum Paschalnego, z uwzględnieniem aktualnych obostrzeń sanitarnych, podawane będą na 15 min. przed rozpoczęciem danej liturgii z balkonu naszej świątyni.

 

TRIDUUM PASCHALNE

 

WIELKI CZWARTEK

W Wielki Czwartek rano ksiądz biskup odprawi w katedrze Mszę krzyżma o godz. 10.00. Podczas tej Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.

Wieczorem Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy celebrację Triduum Paschalnego, które będzie trwało do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Są to już dni świąteczne, gdyż wspominamy i celebrujemy najważniejsze wydarzenia naszego odkupienia. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw. Msza św. Wieczerzy Pańskie będzie sprawowana w naszym Sanktuarium o godz. 17.00. z balkonu naszej świątyni. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Ciemnicy, która w tym roku wyjątkowo znajdować się będzie w kaplicy przedpogrzebowej.

Wielki Czwartek to także dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. I choć dla uczczenia Najświętszego Sakramentu zostało ustanowione osobne święto – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, zwane potocznie Bożym Ciałem, a obchodzone już po zakończeniu okresu wielkanocnego, spróbujmy jednak również w Wielki Czwartek poświęcić trochę czasu na adorację i dziękczynienie.

 

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę Pana Jezusa, dlatego też na znak jedności z Nim zobowiązani jesteśmy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i ścisłego postu, podobnie jak to było w Środę Popielcową, gdy rozpoczynaliśmy czas przygotowania do uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia.  Możemy w tym dniu spożyć jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa tylko, aby się trochę pożywić. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie. Zachęcamy również, by także w sobotę zachować wstrzemięźliwość w spożywaniu posiłku, co pozwoli nam z tym większą radością w sercu zasiąść do wielkanocnego stołu w niedzielny poranek.

W Wielki Piątek w miarę możliwości proszę o podjęcie adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy ( max. wewnątrz kaplicy będzie mogło przebywać do 4 osób).

 • Od godz. 9.30 do 11.00 Koło Żywej Róży św. Walentego nr 1 z Kalinowej
 • Od godz. 11.00 do 12.30 Koło Żywej Róży Jezusa Przemienionego nr 2 z Kalinowej
 • Od godz. 12.30 do 14.00 Koło Żywej Róży św. Jana Pawła II z Chrząblic
 • Od godz. 15.00 do 16.30 Koło Żywej Róży św. Rity z Bratuszyna

 

Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 14.00 a zakończy w Godzinę Śmierci Pana Jezusa.

W Wielki Piątek rozpoczniemy 9 – dniową nowennę przed uroczystością Niedzieli Miłosierdzia Bożego, dlatego też po liturgii każdego dnia odmawiać będziemy specjalne modlitwy i koronkę do Miłosierdzia Bożego.

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ rozpocznie się o godz. 17.00 z balkonu naszej świątyni.

Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, który znajdować się będzie przed głównym ołtarzem w naszej świątyni.  

Po zakończeniu Liturgii Wielkopiątkowej adoracja przygotowana przez młodzież naszej parafii, która prowadzona będzie z balkonu naszej świątyni.

Wewnątrz świątyni w czasie adoracji może być równocześnie obecnych do 20 osób.

Zakończenie adoracji w tym dniu ok. godz. 20.30.

 

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Liturgia Wigilii paschalnej bowiem, sprawowana późno wieczorem, jest już rozpoczęciem celebracji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Błogosławienie pokarmów rozpoczniemy od godz. 9.00. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji.

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godz. 9.00; 9.30; 10.00; 10.30; 11.00; 11.30; 12.00; 14.00; 15.15; 16.00; 16.30.

Odbywać się będzie z balkonu naszej świątyni.

W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od 8.00 do 19.00.  O godz. 15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego.  Plan adoracji wywieszony jest w gablocie ogłoszeń.

W miarę możliwość i chęci zachęcam do adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Proszę jednak pamiętać, by równocześnie mogło być na modlitwie do 20 osób wewnątrz świątyni (zajmujemy miejsca oznaczone cyframi. Proszę mieć na uwadze wskazania Władz Państwowych).

Uwaga: Zmiana godzin adoracji dla mieszkańców wszystkich wiosek

 • Od godz. 8.00 do 8.30 mieszkańcy Bogdałowa – równocześnie może być do 20 osób
 • Od godz. 8.30 do 9.30 mieszkańcy Galewa starego – równocześnie może być do 20 osób
 • Od godz. 10.00 do 10.30 mieszkańcy Galewa górki – równocześnie może być do 20 osób
 • Od godz. 10.30 do 11.30 mieszkańcy Izabelina I – równocześnie może być do 20 osób
 • Od godz. 11.30 do 12.00 mieszkańcy Izabelina II – równocześnie może być do 20 osób
 • Od godz. 12.00 do 12.30 mieszkańcy Wincentowa - równocześnie może być do 20 osób 
 • Od godz. 12.30 do 13.30 mieszkańcy Chrząblic górka – równocześnie może być do 20 osób
 • Od godz. 13.30 do 14.30 mieszkańcy Chrząblic wieś – równocześnie może być do 20 osób
 • Od godz. 14.30 do 15.00 mieszkańcy Dzierżąznej przy szosie – równocześnie może być do 20 osób
 • Od godz. 15.00 do 16.00 mieszkańcy Dzierżąznej wieś – równocześnie może być do 20 osób
 • Od godz. 16.00 do 17.00 mieszkańcy Kalinowej: Gajówka do kanału – równocześnie może być do 20 osób
 • Od godz. 17.00 do 18.00 mieszkańcy Kalinowej do końca – równocześnie może być do 20 osób.
 • Od godz. 18.00 do 19.00 mieszkańcy Bratuszyna – równocześnie może być do 20 osób.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się wyjątkowo o godz. 19.30 i będzie miała przebieg dostosowany do stanu pandemii i zarządzeń Organów Państwowych oraz Biskupa Włocławskiego. Liturgia sprawowana będzie z balkonu naszej świątyni.

Przypomnę, że pełne uczestnictwo w tej liturgii jest już spełnieniem obowiązku Mszy Wielkanocnej.

                                                                                

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze św. o godz. 9.00; 11.30 i 16.00 zaś w II dzień świąt Wielkanocnych o godz. 7.00; 9.00; 11.30 i 16.00.

Ostatnio zmieniany piątek, 26 marzec 2021 20:14
Powrót na górę