Papież jak Mojżesz. Dziś o godz. 18.00 !!!

stacja 7.pl

“Papież jak Mojżesz”. Dziś wieczorem błogosławieństwo Urbi et Orbi

Pusty plac św. Piotra i Franciszek z Najświętszym Sakramentem, błogosławiący świat pogrążony w pandemii. Dziś wieczorem o 18. niezwykłe nabożeństwo, na które wszyscy jesteśmy zaproszeni

– Papież pojawi się na Placu św. Piotra, gdzie nie ma nikogo. Z Najświętszym Sakramentem. Będzie wznosił ręce i prosił, żeby Bóg się ulitował nad nami. Jak Mojżesz. Udzieli błogosławieństwa miastu i światu, odpustu zupełnego, byśmy zaczęli od nowa – tak kard. Konrad Krajewski zapowiadał wczoraj to wydarzenie przemawiając przy grobie św. Jana Pawła II.

Na pozbawionym ludzi placu św. Piotra w Watykanie już został umieszczony obraz Matki Bożej “Wybawienie ludu Rzymskiego”, przed którym zawsze błagano Bożą Rodzicielkę o pomoc w zarazach i epidemiach. Wystawiony jest również cudowny krucyfiks z kościoła św. Marcelego, do którego tydzień temu pielgrzymował piechotą Franciszek. Wszystko rozpocznie się o godz. 18. i będzie miało formę nabożeństwa. Będzie czytane Słowo Boże, potem wystawiony zostanie Najświętszy Sakrament na adorację, odmówiona modlitwa Anioł Pański, prawdopodobnie papież wygłosi też naukę, po czym udzieli uroczystego błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i światu) z którym związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Takie błogosławieństwo zarezerwowane jest na szczególne wydarzenia i było dotychczas udzielane m.in. w niedzielę Wielkanocną oraz Boże Narodzenie.

Całość będzie transmitowana na żywo przez wiele różnych telewizji oraz w Internecie, zatem z dobrodziejstwa odpustu może skorzystać każdy z nas. Do włączenia się w nią zachęca także polski Episkopat.

„Dzięki duchowemu uczestnictwu w modlitwie prowadzonej przez Ojca Świętego możemy doświadczyć wspólnoty i jedności Kościoła na całym świecie w tym trudnym czasie. Bóg jest blisko każdego z nas, kierujmy do niego nasze prośby o pokój w sercu. Bądźmy razem, pomagajmy osobom potrzebującym, szczególnie chorym i starszym, niech nikt nie będzie pozostawiony sam sobie. Wspierajmy organizacje charytatywne, które niosą pomoc. Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa określonych przez służby sanitarne. Ich przestrzeganie jest wyrazem odpowiedzialności i chrześcijańskiej miłości bliźniego”

mówi rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Z cudownym krucyfiksem, przy którym odbędzie się dzisiejsza modlitwa związane są dwa wydarzenia z XVI w. uznawane za cudowne. Najpierw w 1519 r. jako jedyny element wyposażenia ocalał on z pożaru tej świątyni. Trzy lata później niesiony był w procesji pokutnej, z którą łączy się ustanie w Rzymie dżumy. Podobne historie miały miejsce w związku z modlitwą przed obrazem Matki Bożej Solus Populi Romani, która na co dzień znajduje się w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie – pierwszym kościele świata dedykowanym Maryi. Przed ikoną „Salus populi Romani” modlił się w 1837 roku papież Grzegorz XVI w czasie epidemii cholery. To tam zawsze modli się Franciszek przed i po każdej podróży apostolskiej.

Wydarzenie będzie dziś transmitowane na żywo przede wszystkim na kanale Vatican News w Internecie, ale również z polskim tłumaczeniem na TV Trwam i antenie Radia Maryja.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 marzec 2020 09:28