Kronika wydarzeń

Dekanalny Dzień Skupienia Kół Różańcowych, 19 września 2019

W czwartek (19.09) odbyło się w nasyzm Sanktuarium spotkanie Kół Różańcowych naszego dekanatu. Mszy św. przewodniczył ks. Kustosz a wspólkoncelebrował ks. Piotr Kowalski, wik. z par. św. Barbary w Turku. Po mszy św. Koła Różańcowe naszej parafii podjęły przybyłych gości kawą, herbatą i wspaniałymi ciastami. Spotkanie zakończyło się modlitwą różańcowa i procesją saletyńską w lesie za naszym kościołem.  Zobacz: https://sanktuariumgalew.pl/galeria/wydarzenia-roku-paskiego-2019/dekanalny-dzie-skupienia-ko-ywego-roaca-19-wrzenia-2019.html
Czytaj dalej...

Polska pod krzyżem w Galewskim Sanktuarium - relacja foto

W sobotę 14 09 o godz. 19.00 rozpocżeło się adoracją Najświętszego Sakramnetu nabożeństwo, podczas którego łączyliśmy się ze wszystkim zgromadzonymi tej chwili na lotnisku w Kruszynie. Zobacz: https://sanktuariumgalew.pl/galeria/wydarzenia-roku-paskiego-2019/polska-pod-krzyem-w-galewskim-sanktuarium.html
Czytaj dalej...

Czas dożynek

W sobotni wieczór 25 08na mszy św. o godz. 17.00 dziękowaliśmy Panu Bogu we wspólnocie parafianej za tegoroczne plony, zaś w niedzielę w Kolnicy o godz. 13.00 gminne uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza św. sprawowana przez ks. kan. Zbigniewa Wróbla i ks. Jacka Budę, Kustosza naszego Sanktuarium, który jej przewodniczył, poświęcił wieńce i wygłosił homilię.  Relacje medialne: 1) https://turek24.com.pl/brudzew-niesli-plon-dzielili-sie-chlebem/ 2) https://www.turek.net.pl/fotogaleria/27451-tradycyjnie-i-z-rozmachem-dozynkowe-swieto-w-gminie-brudzew-dziekowali-za-plony-/foto-154589#panel1-4 3) https://iturek.net/fakty/brudzew-w-podziekowaniu-za-urodzaj-podzielili-dozynkowy-chleb Ponadto ks. Kustosz przewodniczył mszy św. dożynkowej w Skarbkach, gm. Władysławów: sobota 24 08 godz. 15.00 1) https://turek24.com.pl/dozynki-w-skarbkach-rolnicy-z-gminy-wladyslawow-dziekowali-za-plony/ 2) https://www.turek.net.pl/fotogaleria/27449-gminno-parafialne-dozynki-gminy-wladyslawow-w-skarbkach 3) https://iturek.net/miejscowosci/wladyslawow-plony-zebrane-i-poblogoslawione-czas-na-zabawe
Czytaj dalej...

Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego, 5 - 6 sierpnia 2019

Uderzeniem w dzwon Maryja w wigilię odpustu 5 sierpnia, oznajmiono Parafii i całej okolicy, że Wspólnota Galewska rozpoczyna ostatni IX rok nowenny przygotowujących tych, którzy stanowią tę parafię, do jubileuszu 175. rocznicy budowy świątyni i 100-lecia erygowania przy niej parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie. Rozważywszy kolejne artykuły Składu Apostolskiego, w odpust i przez kolejne 12 miesięcy pochylać się będą nad ostatnią prawdą „Wierzę w  życie wieczne - niebo”. Głównej Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. dr Tomasz Nowaczek, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów, a homilie wygłosił, ks. Stanisław Gawlicki z Kongregacji św. Filipa Neri na Świętej Górze w…
Czytaj dalej...

Msza św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, 4 sierpnia 2019

W ramach 9 dniowej nowenny przygotowującej wspólnotę Parafii Galew do uroczystości Przemienienia Pańskiego, w niedzielne popołudnie o godz. 16.00 została odprawiona msza św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Eucharystię sprawował rodak parafii ks. Dawid Majda COr z Kongregacji Świętego Filipa Nerii w Gostyniu. Była to pierwsza od ponad 50 lat msza św. w tym rycie sprawowana na Świętej Górze Przemienienia. Ks. Dawid wcześniej w lipcu brał udział w warsztatach poświęconych rytowi trydenckiemu, jakie odbyły się w Licheniu „Ars Celebrandi”. W kalendarzu liturgicznym tego dnia wspominamy św. Jana Marię Vianneya, dlatego też, jako „ostatnie powołanie” jakie wyszło z pod ręki poprzedniego…
Czytaj dalej...

I Marsz dla Życia i Rodziny, 16 czerwca 2019

Radość, muzyka, Bóg i rodzina - Marsz dla Życia i Rodziny organizowany jest w Polsce od 2006 roku, lecz w Turku wydarzenie to miało swój debiut w niedziele, 16 czerwca, i z pewnością zapisze się na stałe w lokalnej tradycji. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania: przed kościołem św. Barbary zebrały się, z barwnymi plakatami, całe rodziny małżeństwa, mieszkańcy Turku i okolic.  A wszystko po to, by wspólnie pokazać, że kochają życie, które jest najcenniejszym darem otrzymanym od Pana Boga, a rodzina Bogiem jest silna. Całość przedsięwzięcia rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną o godz. 16.00 w kościele św. Barbary w Turku. Eucharystii w…
Czytaj dalej...

Odpust ku czci św. Rity, 22 maja 2019

W środowy wieczór 22 maja, do naszego Sanktuarium przybyli pielgrzymi - czciciele św. Rity z różnych stron naszej Ojczyzny, by razem z kapłanami polecać swoje troski Świętej z Umbri, która już od 6 lat otaczana jest szczególnym kultem w Galewskim Sanktuarium. Uroczystej mszy św. odpustowej przewodniczył ks. prał. Artur Niemira, Kanclerz Kurii Diecezjalnej Włocławskiej, który do zebranych skierował słowo. Msza św. zakończyła się nowenną, poświęceniem róż, a nastepnie wszyscy przeszli do Ogrdu Różanego, gdzie zostało udzielone błogosławieństwo i oddano cześć Jej relikwia. Relacja foto: https://sanktuariumgalew.pl/galeria/wydarzenia-roku-paskiego-2019/uroczysto-w-rity-z-casia-22-maja-2019.html Relacja na stronie diecezjalnej: http://www.diecezja.wloclawek.pl/pl,news2,galew:_uroczystosc_ku_czci_sw_rity_-_patronki_na_trudne_czasy,807.html#tresc_strony Relacja na FB Ładu Bożego: https://pl-pl.facebook.com/ladbozy/posts/566789607180717?__xts__[0]=68.ARBdYTk0zXnuap-BhpEcbielyFc5Vd6_OhQPUClG-m7XPcOVgiUw5kLD__Hj_H_YByVWyoPXpg19thasoXq3cqY63biQUwB1paxtOwS_yDc8Uq1wWDdOpusJtO7YbVnzzeJJhIvBM7mr20ruTb6MNF33AUM2yDPPH5beaiTTfbo88fIaFCxBVotp8RapZQVt_BCHMJQPzS3XqnVsIjMHqxFY6XzfkjffrKUgP5uHSpYpV-F-X2E1-_SGB26NfkW4oL-uJnI3A4S-FGh7QSmHJxJ0yN0aPYmuMk95-yn4Lj_Uzc8QseP6wBNHksoOK4ObxbC-z8NNrmyI3kQakxW_Tz8&__tn__=-R
Czytaj dalej...

Dekret erygujący Parafię Galew - dopełnienie

Podczas sumy odpustowej na św. Walentego, obecny proboszcz parafii Brudzew ks. kan. Zbigniew Wróbel odczytał po raz drugi od 99 lat dekret erygujący naszą wspólnotę parafialną. Zgodnie z treścią dekretu wydanego 7 lutego 1920 przez Biskupa Kalisko - Kujawskiego Stanisława Kazimierza Zdzitowieckiego, w skład parafii Galew weszły w dniu 7 lutego nastepujące wioski: Galewo, Wincentów, Czarna Niwa, Dzierżązna, Józefów, Marulewek, Bratuszyn, Wola, Kalinowa, Bogdałow, Chrząblice, Kolonia Bogdałów i Kolonia Bratuszyn. Wioski te tworzyły parafię Galew w dniu 7 lutego 1920. Z dokumentów znajdujących w archiwum Parafii wynika, że granice Parafii kształtowały się jeszcze do 17 lutego 1921 roku.  I tak: …
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS