Kronika wydarzeń

Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego, 5 - 6 sierpnia 2019

Uderzeniem w dzwon Maryja w wigilię odpustu 5 sierpnia, oznajmiono Parafii i całej okolicy, że Wspólnota Galewska rozpoczyna ostatni IX rok nowenny przygotowujących tych, którzy stanowią tę parafię, do jubileuszu 175. rocznicy budowy świątyni i 100-lecia erygowania przy niej parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie. Rozważywszy kolejne artykuły Składu Apostolskiego, w odpust i przez kolejne 12 miesięcy pochylać się będą nad ostatnią prawdą „Wierzę w  życie wieczne - niebo”. Głównej Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. dr Tomasz Nowaczek, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów, a homilie wygłosił, ks. Stanisław Gawlicki z Kongregacji św. Filipa Neri na Świętej Górze w…
Czytaj dalej...

Msza św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, 4 sierpnia 2019

W ramach 9 dniowej nowenny przygotowującej wspólnotę Parafii Galew do uroczystości Przemienienia Pańskiego, w niedzielne popołudnie o godz. 16.00 została odprawiona msza św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Eucharystię sprawował rodak parafii ks. Dawid Majda COr z Kongregacji Świętego Filipa Nerii w Gostyniu. Była to pierwsza od ponad 50 lat msza św. w tym rycie sprawowana na Świętej Górze Przemienienia. Ks. Dawid wcześniej w lipcu brał udział w warsztatach poświęconych rytowi trydenckiemu, jakie odbyły się w Licheniu „Ars Celebrandi”. W kalendarzu liturgicznym tego dnia wspominamy św. Jana Marię Vianneya, dlatego też, jako „ostatnie powołanie” jakie wyszło z pod ręki poprzedniego…
Czytaj dalej...

I Marsz dla Życia i Rodziny, 16 czerwca 2019

Radość, muzyka, Bóg i rodzina - Marsz dla Życia i Rodziny organizowany jest w Polsce od 2006 roku, lecz w Turku wydarzenie to miało swój debiut w niedziele, 16 czerwca, i z pewnością zapisze się na stałe w lokalnej tradycji. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania: przed kościołem św. Barbary zebrały się, z barwnymi plakatami, całe rodziny małżeństwa, mieszkańcy Turku i okolic.  A wszystko po to, by wspólnie pokazać, że kochają życie, które jest najcenniejszym darem otrzymanym od Pana Boga, a rodzina Bogiem jest silna. Całość przedsięwzięcia rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną o godz. 16.00 w kościele św. Barbary w Turku. Eucharystii w…
Czytaj dalej...

Odpust ku czci św. Rity, 22 maja 2019

W środowy wieczór 22 maja, do naszego Sanktuarium przybyli pielgrzymi - czciciele św. Rity z różnych stron naszej Ojczyzny, by razem z kapłanami polecać swoje troski Świętej z Umbri, która już od 6 lat otaczana jest szczególnym kultem w Galewskim Sanktuarium. Uroczystej mszy św. odpustowej przewodniczył ks. prał. Artur Niemira, Kanclerz Kurii Diecezjalnej Włocławskiej, który do zebranych skierował słowo. Msza św. zakończyła się nowenną, poświęceniem róż, a nastepnie wszyscy przeszli do Ogrdu Różanego, gdzie zostało udzielone błogosławieństwo i oddano cześć Jej relikwia. Relacja foto: https://sanktuariumgalew.pl/galeria/wydarzenia-roku-paskiego-2019/uroczysto-w-rity-z-casia-22-maja-2019.html Relacja na stronie diecezjalnej: http://www.diecezja.wloclawek.pl/pl,news2,galew:_uroczystosc_ku_czci_sw_rity_-_patronki_na_trudne_czasy,807.html#tresc_strony Relacja na FB Ładu Bożego: https://pl-pl.facebook.com/ladbozy/posts/566789607180717?__xts__[0]=68.ARBdYTk0zXnuap-BhpEcbielyFc5Vd6_OhQPUClG-m7XPcOVgiUw5kLD__Hj_H_YByVWyoPXpg19thasoXq3cqY63biQUwB1paxtOwS_yDc8Uq1wWDdOpusJtO7YbVnzzeJJhIvBM7mr20ruTb6MNF33AUM2yDPPH5beaiTTfbo88fIaFCxBVotp8RapZQVt_BCHMJQPzS3XqnVsIjMHqxFY6XzfkjffrKUgP5uHSpYpV-F-X2E1-_SGB26NfkW4oL-uJnI3A4S-FGh7QSmHJxJ0yN0aPYmuMk95-yn4Lj_Uzc8QseP6wBNHksoOK4ObxbC-z8NNrmyI3kQakxW_Tz8&__tn__=-R
Czytaj dalej...

Dekret erygujący Parafię Galew - dopełnienie

Podczas sumy odpustowej na św. Walentego, obecny proboszcz parafii Brudzew ks. kan. Zbigniew Wróbel odczytał po raz drugi od 99 lat dekret erygujący naszą wspólnotę parafialną. Zgodnie z treścią dekretu wydanego 7 lutego 1920 przez Biskupa Kalisko - Kujawskiego Stanisława Kazimierza Zdzitowieckiego, w skład parafii Galew weszły w dniu 7 lutego nastepujące wioski: Galewo, Wincentów, Czarna Niwa, Dzierżązna, Józefów, Marulewek, Bratuszyn, Wola, Kalinowa, Bogdałow, Chrząblice, Kolonia Bogdałów i Kolonia Bratuszyn. Wioski te tworzyły parafię Galew w dniu 7 lutego 1920. Z dokumentów znajdujących w archiwum Parafii wynika, że granice Parafii kształtowały się jeszcze do 17 lutego 1921 roku.  I tak: …
Czytaj dalej...

100 - lecie NIEPODLEGŁEJ w Galewskim Sanktuarium

Relacje foto z uroczystości jubileuszowych: 1. Msza św. w int. Ojczyzny: 11.11.18 godz. 11.30:  https://photos.app.goo.gl/cQRK43jVQexhrs7Z7 2. Odsłonięcie symbolicznej mogiły powstańców listopadowych: 7.12.18 godz. 16.30: https://photos.app.goo.gl/cMmgBkLWLo3kFoqBA 3. Msza św. w int. parafian, dobrodziejów i fundatorów: 7.12.18 godz. 17.00: https://photos.app.goo.gl/cQRK43jVQexhrs7Z7  
Czytaj dalej...

Dekanalny Dzień Skupienia Kół Żywego Różańca, 19 września 2018

W uroczystośc Matki Bożej z La Salette, w 172 rocznicę zjawienia się Jej Melanii i Maksymowi w dniu 19 września do naszego Sanktuarium przybyły Koła Różańcowe dekanatu tueckiego. Koła reprezentowały parafie: Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Barbary z Turku, Maki Bożej Fatimskiej z Turku - Obrzebina oraz parafii Malanów Kaczki i Russocice. Liturgię i spotkanie przy kawie oraz ciastku przygotowały Koła naszego Sanktuarium z Bratuszyna, Chrzablic i Kalinowej nr 1 i nr 2. O godz. 17.00 rozpoczeła się liturgia eucharystyczna sprawowana przez Ks. Kustosza, a współkoncelebrował ks. Waldemar Kowal, wikariusz z parafii św. Barbary w Turku. W przebieg liturgii zangażowały…
Czytaj dalej...

Sakrament Bierzmowania w Galewskim Sanktuarium, 15 września 2018

We wspomnienie Matki Bożej Bolesnej do naszej parafii przybył ks. Bp Stanisław Gębicki, by udzielić 54 młodym Sakramentu Bierzmowania. Młodzi do tej chwili przygotowywali się pod kierunkiem i opieką ks. Kustosza oraz p. Katechetki przez ostatnie 3 lata. W piątek wieczorem przystąpili do Sakramentu Pojednania, by w czystymi i otwartymi sercami uczestniczyć w sobotniej liturgii, Uroczysta liturgię współkoncelebrowali: ks. prał. Marek Kasik, dziekan naszego dekanatu oraz ks. kan. Marcin Filas, dyr, ekon. WSD, kapłan pochodzący z naszej wspólnoty. W liturgii brali udział także proboszczowie parafii dekanatu: ks. prał. Stanisław Płaszczyk, ks. kan. Andrzej Kaczmarek, ks. kan. Stanisław Nasiński oraz ks.…
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS