Program Duszpasterski na rok 2019 / 2020

Angielska mistyczka angielska Juliana z Norwich pisała tak:  "Jest wolą Boga, byśmy trzymali się radości całą naszą mocą, gdyż szczęśliwość trwa wiecznie, a cierpienie i ból przemijają i znikną całkowicie. A zatem nie jest wolą Boga, abyśmy kierowali się własnym bólem i cierpieniem, smucąc się z ich powodu i opłakując je, lecz abyśmy szybko wychodzili poza nie i pozostawali w wiecznej radości, którą jest Bóg wszechmogący, który nas kocha i ochrania". A zatem wyjście poza cierpienie i ból jest już tu na ziemi przedsmakiem nieba. A zatem ta wasza obecność drodzy pielgrzymi, pątnicy, parafianie tej chwili, tego momentu na tej Świętej Górze Przemienienia w Galewie to znak, że rozpoznaliście Królestwo niebieskie, które jest pośród nas.

Zgodnie z tradycją w wigilijny wieczór (5.08.19) uroczystości Przemienienia Pańskiego, uderzeniem w dzwon Maryja, oznajmiono że na Świętej Górze Przemienienia wchodzimy w IX ostatni rok nowenny przygotowującej do Jubileuszu 175 rocznicy budowy tej świątyni i 100 – lecia erygowania parafii Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie.

Przed ponad 180 laty, to miejsce stało się świadkiem cudu przemienienia ludzkiego serca. To miejsce także i dziś staje się świadkiem przemiany, przemiany człowieka, małej i dużej Ojczyzny, oraz świata całego. Życie człowieka, nasze, moje życie, to ten jedyny niepowtarzalny czas, w którym powinniśmy pozwolić Chrystusowi, aby nas przemieniał, aby napełniał nasze serca miłością, byśmy dojrzali do pełni szczęścia w niebie.

Za nami osiem lat nowenny jubileuszowej, za nami kolejne artykułu Składu Apostolskiego, które w tym czasie rozważaliśmy, by dziś zatrzymać się przy tym, który daje nadzieję że życie nie kończy się tu na ziemi, że żyć możemy dalej. Dlatego też przez najbliższy rok rozważać będziemy prawdę „Wierze życie wieczne – niebo”.  A zatem nasze oczy kierujemy ku tajemnicy NIEBA, która przekracza wszelkie możliwości poznania i zrozumienia. To zapatrzenie w Niebo, uświadamia nas, że to co czynimy, robi, mówimy tu na ziemi, przygotowuje nas, otwiera nas na to co po śmierci. Choć inny tego pragną, choć inny wiele by dali, choć inni są gotowi by posunąć się do…, my nie zamykamy się przed łaską zbawienia. To tu właśnie 6 sierpnia 1837 roku dało się słyszeć pokorne wołanie mieszkańców pobliskiego Turku, skierowane ku temu, którego tron w niebie, by uchronił od nagłej i niespodziewanej śmierci, by powstrzymał zarazę cholery, by przyszedł ze swą łaską.

Święta Góra Przemienienia w Galewie to miejsce które, tak jak przez 182 laty, tak i dziś staje się miejscem wołania ludu o zmiłowanie, o uchronienie, o uwolnienie, o przemienienie. Miejsce to, jest świadkiem przemiany ludzkiego serca. Miejsce to, przenosi nas, choć na chwilę, choć na moment na Górę Tabor, gdzie apostołowie Piotr, Jan i Jakub stali się świadkami ukazania się chwały niebieskiej Pana. Przybywając na to miejsce, możemy choć na chwilę, choć na moment oderwać się od codzienności, do tych wszystkich walk, kłótni, nieporozumień, wygórowanych oczekiwań, żądań, by w blasku Przemienionego Pana spojrzeć inaczej, pełniej na swoje życie, to co jest ważne w nim, i dokąd zmierzam.

 1. Dlatego też serdecznie zapraszamy do udziału:
 • Każdy pierwszy czwartek miesiąca Godzinki i nowenna do Przemienienia Pańskiego, rozpoczynająca się o godz. 16.30, po których sprawowana jest msza św.;
 • W każdy czwartek msza św. do Przemienienia Pańskiego sprawowana o godz. 17.00 w intencjach pielgrzymów i pątników wraz z odmówieniem specjalnej koronki;
 • Każdego 2 dnia miesiąca: nowenna do św. Jana Pawła II z wręczeniem egzorcyzmowanej soli. (Msza św. o godz. 17.00, jeżeli wypada w niedzielę o godz. 11.30);
 • Każdego 14 dnia miesiąca: nowenna do św. Walentego wraz z namaszczeniem olejem egzorcyzmowanym. (Msza św. o godz. 17.00, jeżeli wypada w niedzielę o godz. 11.30)
 • Każdego 19 dnia miesiąca nowenna nieustająca do Matki Bożej z La Salette. (od października do kwietnia o godz. 17.00 msza św. z nowenną, zaś od maja do września specjalna procesja saletyńska z nowenną o godz. 20.00);
 • Każdego 22 dnia miesiąca: nowenna do św. Rity z Casia wraz z obrzędem poświęcenia róż. (Msza św. o godz. 17.00, jeżeli wypada w niedzielę o godz. 16.00)
 1. Przed uroczystościami odpustowymi patronów parafii i Sanktuarium sprawowane są specjalne 9 – dniowe nowenny przygotowujące sprawowane podczas mszy św. o godz. 17.00. I tak:
 1. ODPUST KU CZCI PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO
 • 28 lipca do 5 sierpnia, o godz. 17.00 msza św. wraz z nowenną, podczas której polecamy poszczególne stany.
 • Niedziela przed odpustem: o godz. 16.00 msza św. za zmarłych fundatorów, dobrodziejów, parafian, pielgrzymów i pątników
 • 5 sierpnia, godz. 19.00 rozpoczęcie uroczystości odpustowych
 • Spodziewane są piesze pielgrzymki z par. Kaczki.
 • 6 sierpnia, msze św. sprawowane są o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 15.00 i 17.00
 • Na godz. 10.00 przybywają pielgrzymki piesze z parafii miasta Turku oraz par. Russocice
 • Ok. godz. 14.45 przybywa piesza pielgrzymka z Gdańska i Gdyni
 • O godz. 16.30 Godzinki o Przemienieniu Pańskim.
 1. ODPUST KU CZCI ŚW. WALENTEGO
 • 2 - 10 lutego, o godz. 17.00 msza św. wraz z nowenną, podczas której polecamy poszczególne stany.
 • Odpust ku czci św. Walentego w tym roku wyjątkowo będzie przeniesiony na niedzielę 11 lutego. Msze św. o godz. 9.00, 11.30 i 17.00.
 1. WSPOMNIENIE ŚW. RITY Z CASIA
 • 13 – 21 maja, o godz. 17.00 msza św. wraz z nowenną, podczas której polecamy poszczególne stany
 • 22 maja o godz. 17.00 uroczysta msza św. z obrzędem poświęcenia róż i oddaniem czci Jej relikwiom.
 • Rok 2020 to czas jubileuszu 175 – rocznicy budowy świątyni i 100 – lecia erygowania Parafii przy kościele w Galewie. W ramach obchodów jubileuszowych pielgrzymi i pątnicy nawiedzający Sanktuarium będą mogli uczestniczyć ponadto:
 1. W dziękczynnej eucharystii sprawowanej w dniu erygowania Parafii – 7 lutego 2020 r.
 2. W dziękczynnej eucharystii sprawowanej przez ks. bpa Stanisława Gębickiego w 100 – lecie powstania OSP Kalinowa – 17 maja 2020 r.
 3. W eucharystii rozpoczynającej Jubileusz Przemienienia sprawowanej przez ks. bpa Wiesława Alojzego Meringa – 6 sierpnia 2020 r.
 4. W dziękczynnej eucharystii sprawowanej przez ks. bpa Wiesława Alojzego Meringa w 100 – lecie powstania Szkoły Podstawowej w Galewie z Filią w Chrząblicach – 13 października 2020 r.

Szczegółowy harmonogram uroczystości jubileuszowych dostępny będzie na stronach: www.sanktuariumgalew.pl oraz www.jubileusz.sanktuariumgalew.pl

                                                                                        

Ostatnio zmieniany środa, 16 październik 2019 17:00
Powrót na górę