Program Duszpasterski na rok 2018 / 2019

Przyjdź królestwo Twoje,

Królestwo prawdy,

Sprawiedliwości i miłości w każdym człowieku,

W każdej rodzinie i ludzkości całej, w każdej gromadzie,

W narodzie naszym i ludzkości całej, teraz i w wieczności…

Bo w naszych królestwach,

Naszą tylko wolą rządzonych,

Jest nam za ciasno, duszno i krwawo…

Bądź wola Twoja,

Najświętsza i najsprawiedliwsza,

Jako w niebie,

Między aniołami i zbawionymi,

Tak i na ziemi całej

I w Ojczyźnie naszej.

Uderzeniem w dzwon Maryja niedzielnego popołudnia 5 sierpnia 2018 r. Wspólnota nasza oznajmiła, że rozpoczynamy VIII rok nowenny jubileuszowej przygotowującej nasze Sanktuarium do 175 rocznicy zbudowania na Wzgórzu Galewskim tej świątyni i 100 –nej rocznicy erygowania przy niej parafii, ale także i wyraziliśmy naszą wdzięczność na Niepodległość naszej umiłowanej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej.

Noc rozbiorów naszej Ojczyzny, to czas zrywów powstańczych, czas walki z germanizacją i rusyfikacją, ale to także i czas, doświadczenia cierpienia i choroby jaką była cholera dziesiątkująca naszą okolicę w pierwszych dziesięcioleciach XIX wieku.

Dlatego też, to miejsce, to wzgórze, ta Święta Góra Przemienienia 6 sierpnia 1837 stała się miejscem – świadkiem Przemienienia naszego Pana Jezusa, ale i przemienienia tych, którzy nie bacząc na zbliżając się siostrę Śmierć jak mówił o niej Biedaczyna z Asyżu, przybyli na to miejsce, by zanosić błagalne modły ku Panu Nieba i Ziemi.

Tego pamiętnego dnia mieszkańcy Turku i zapewne całej okolicy doświadczyli uzdrowienia i ocalenia, i aby wdzięczność nie wygasła, każdego 6 sierpnia od 1852 przybywają tu, na to miejsce, by dziękować, by prosić, by zawierzać wczoraj, dziś i jutro.

Tak było w czasach zaborów, w okresie dwudziestolecia międzywojennego, w czasie wojny i po niej.

Tak było, wtedy gdy bez przeszkód można było tu się modlić, ale i wtedy gdy ta świątynia zamieniona została na skład chemiczny, czy później władza zabraniała.

Tak jest i po dzień dzisiejszy, na dźwięk dzwonu, na pamięć naszych ojców i matek, zatroskani o los dzieci i wnucząt, przybywamy na to miejsce wybrane, na to miejsce umiłowane, by dziękując, zapatrzeć się, a podziwiając blask Pana Jezusa, otrzeć się o Jego śnieżnobiałe szaty, zmartwychwstać, a więc odrodzić się na nowo, zerwać ze starym i przyoblec się w nowe.

To miejsce żyło, żyje i oby nadal żyło nie tylko dzięki cegłom tworzącym tę świątynię, ale nade wszystko dzięki ludziom, którzy byli, którzy są dziś i którzy do tego miejsca będą pielgrzymować.

To miejsce żyło, żyje i oby nadal żyło dzięki tym, którzy na co dzień wpatrują się to przemienione oblicze naszego Pana i Odkupiciela, niech nie spowszechnienie, niech wciąż zachwyca i wzywa do podejmowania wysiłku przemiany siebie, rodzin naszych i Ojczyzny naszej.

Kolejny VIII roko nowenny jubileuszowej przeżywamy pod hasłem: Wierze w Ciała Zmartwychwstanie.

Wierze, że Pan prawdziwie zmartwychwstał i Jego grób jest pusty.

Wiem, że Ojczyzna moja, przed 100 laty, odrodziła się, zmartwychwstała z niewoli ku wolności. Choć pokonana, choć zniszczona, choć pozbawiona kwiatu dzieci, młodzieży i dorosłych, choć wystawiana na próby, to zawsze wierna, to zawsze trwająca przy Bogu, nigdy nie wstydząca się za swoje dzieci, i oby tak było dziś i w przyszłości naszej.

Nie tylko wyznajmy wiarę w ciała zmartwychwstanie, ale i swoim życiem, naszą codziennością, stosunkiem do drugiego człowieka i naszej matki Polski zaświadczmy, to co dziś wyznajemy ustami.

Dlatego też serdecznie zapraszamy do udziału:

 • Każdy pierwszy czwartek miesiąca Godzinki i nowenna do Przemienienia Pańskiego, rozpoczynająca się o godz. 16.30, po których sprawowana jest msza św.;
 • W każdy czwartek msza św. do Przemienienia Pańskiego sprawowana o godz. 17.00 w intencjach pielgrzymów i pątników wraz z odmówieniem specjalnej koronki;
 • Każdego 2 dnia miesiąca: nowenna do św. Jana Pawła II z wręczeniem egzorcyzmowanej soli. (Msza św. o godz. 17.00, jeżeli wypada w niedzielę o godz. 11.30);
 • Każdego 14 dnia miesiąca: nowenna do św. Walentego wraz z namaszczeniem olejem egzorcyzmowanym. (Msza św. o godz. 17.00, jeżeli wypada w niedzielę o godz. 11.30)
 • Każdego 19 dnia miesiąca nowenna nieustająca do Matki Bożej z La Salette. (od października do kwietnia o godz. 17.00 msza św. z nowenną, zaś od maja do września specjalna procesja saletyńska z nowenną o godz. 20.00);
 • Każdego 22 dnia miesiąca: nowenna do św. Rity z Casia wraz z obrzędem poświęcenia róż. (Msza św. o godz. 17.00, jeżeli wypada w niedzielę o godz. 16.00)

Przed uroczystościami odpustowymi patronów parafii i Sanktuarium sprawowane są specjalne 9 – dniowe nowenny przygotowujące sprawowane podczas mszy św. o godz. 17.00. I tak:

 1. ODPUST KU CZCI PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO
 • 28 lipca do 5 sierpnia, o godz. 17.00 msza św. wraz z nowenną, podczas której polecamy poszczególne stany.
 • Niedziela przed odpustem: o godz. 16.00 msza św. za zmarłych fundatorów, dobrodziejów, parafian, pielgrzymów i pątników
 • 5 sierpnia, godz. 17.00 rozpoczęcie uroczystości odpustowych
 • Spodziewane są piesze pielgrzymki z par. Kaczki.
 • 6 sierpnia, msze św. sprawowane są o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 15.00 i 17.00
 • Na godz. 10.00 przybywają pielgrzymki piesze z parafii miasta Turku oraz par. Russocice
 • Ok. godz. 14.45 przybywa piesza pielgrzymka z Gdańska i Gdyni
 • O godz. 16.30 Godzinki o Przemienieniu Pańskim.
 1. ODPUST KU CZCI ŚW. WALENTEGO
 • 2 - 10 lutego, o godz. 17.00 msza św. wraz z nowenną, podczas której polecamy poszczególne stany.
 • Odpust ku czci św. Walentego w tym roku wyjątkowo będzie przeniesiony na niedzielę 11 lutego. Msze św. o godz. 9.00, 11.30 i 17.00.
 1. WSPOMNIENIE ŚW. RITY Z CASIA
 • 13 – 21 maja, o godz. 17.00 msza św. wraz z nowenną, podczas której polecamy poszczególne stany
 • 22 maja o godz. 17.00 uroczysta msza św. z obrzędem poświęcenia róż i oddaniem czci Jej relikwiom.

Ponadto w Sanktuarium będą miały miejsce:

 • 31.10.18, godz. 18.00: Zaduszki Parafialne i Noc Świętych
 • 20.11.18, godz. 17.00: Zaduszki Oświatowe
 • 7.12.18, godz. 17.00 Eucharystia i spotkanie opłatkowe wspólnot, ruchów i stowarzyszeń wspierających Sanktuarium
 • 6.01.19, godz. 11.00 Orszak Trzech Króli i Eucharystia
 • 27.04 – 4.05.19 Misje Święte, przygotowujące do jubileuszu parafii
 • 19.09.18, godz. 17.00 Dekanalny Dzień Skupienia Kół Żywego Różańca
Ostatnio zmieniany środa, 16 październik 2019 17:02
Powrót na górę