Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego, 5 - 6 sierpnia 2019

Uderzeniem w dzwon Maryja w wigilię odpustu 5 sierpnia, oznajmiono Parafii i całej okolicy, że Wspólnota Galewska rozpoczyna ostatni IX rok nowenny przygotowujących tych, którzy stanowią tę parafię, do jubileuszu 175. rocznicy budowy świątyni i 100-lecia erygowania przy niej parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie. Rozważywszy kolejne artykuły Składu Apostolskiego, w odpust i przez kolejne 12 miesięcy pochylać się będą nad ostatnią prawdą „Wierzę w  życie wieczne - niebo”.
 
Głównej Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. dr Tomasz Nowaczek, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów, a homilie wygłosił, ks. Stanisław Gawlicki z Kongregacji św. Filipa Neri na Świętej Górze w Gostyniu. W Eucharystii uczestniczyli kapłani zarówno z dekanatu tureckiego, jak również spoza jego granic oraz licznie zgromadzeni pielgrzymi i parafianie.
 
Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już w poniedziałek Mszą św. o godz. 19.00. Eucharystii przewodniczył ks. Paweł Zalewski, który wraz ze swoimi parafianami już po raz 3. pieszo przybyli na Górę Przemienienia. Tradycyjnie o godz. 10.00 przybyli pieszo już po raz 168. pielgrzymi z wszystkich parafii Turku oraz po raz 20. pielgrzymi z parafii Russocice. Mszy św. dla nich przewodniczył ks. Sławomir Świerad Pettke, proboszcz Russocic. Po południu na Mszę św. o godz. 15.00 zatrzymali się piesi pielgrzymi z Gdańska, zdążający na Jasną Górę.
 
Uroczystości odpustowe zakończyły się Mszą św. o godz. 17.00 której przewodniczył ks. kan. Marcin Filas, kapłan pochodzący z tej parafii. Za zakończenie Eucharystii, Kustosz Sanktuarium podziękował wszystkim, którzy przez kilkanaście godzin nawiedzili Świętą Górę w Galewie oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowanie i przebieg uroczystości odpustowych.

Relacja foto: https://sanktuariumgalew.pl/galeria/wydarzenia-roku-paskiego-2019/odpust-na-paskie-przemienienie-2019.html<<
Odpust w mediach:
Zobacz:
1) https://turek24.com.pl/galewska-tradycja-odpust-przemienienia-panskiego/
2) video: https://turek24.com.pl/pielgrzymuja-do-sanktuarium-przemienienia-panskiego-w-galewie/
3) https://konin24.info/konin.php/a,152,n,29304/Kultura/Uroczystosci-odpustowe-Przemienienia-Panskiego-w-Galewie-
4) video: https://iturek.net/fakty/brudzew-wspolne-pielgrzymowanie-na-odpust-do-galewa
Ostatnio zmieniany piątek, 16 sierpień 2019 19:12
Powrót na górę