XVI Niedziela Zwykła, 25 września 2022

 

Dziś dwudziesta szósta niedziela w ciągu roku liturgicznego. Po raz kolejny (108) obchodzony jest dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Modlitwą wspieramy wszystkich, którzy z powodu wojny, prześladowań i innych trudności musieli opuścić rodzinny kraj, aby doświadczali życzliwości i odpowiedniej pomocy w nowych środowiskach.

Jeszcze dziś, podczas Mszy św. o godz. 9.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymają poświęcone różańce, zaś po liturgii spotkanie z ich rodzicami.

W czwartek, 29 września, przypada święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Święci Archaniołowie to szczególni Boży posłańcy. Niech ich wstawiennictwo wyprasza nam Bożą opiekę. O godz. 20.00 nabożeństwo do Archanioła wraz z procesją do figury przy Mogile Powstańczej.

W piątek, 30 września, w liturgii wspominamy Świętego Hieronima, który całe życie poświęcił poznawaniu Pisma Świętego. Przetłumaczył Biblię z języka greckiego na język łaciński (tzw. „Wulgata”). Pozostawił ważną myśl, że „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”.

W najbliższą sobotę rozpoczniemy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwie różańcowym. Osoby, które nie mogą przybyć na tę modlitwę do świątyni, zapraszamy, aby modlić się na różańcu w domu.

Także w sobotę, podczas Mszy św. o godz. 11.00 zostanie udzielony naszej młodzieży Sakrament Bierzmowania. Na liturgię, zapraszamy rodziny oraz przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Galewie wraz z Dyrekcja, Nauczycielami i Pracownikami. Spowiedź dla młodzieży, świadków i rodziców w piątek o godz. 19.00. Sprzątanie kościoła planowane jest w czwartek o godz. 18.00.

Tego dnia w liturgii Kościoła będziemy wspominać Świętą Teresę od Dzieciątka Jezus, nazywaną Małą Tereską, patronkę misji. Jest to jednocześnie Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. Naszą modlitwą będziemy wspierać siostry zakonne zaangażowane w pracę misyjną.

W sobotę przypada także pierwsza sobota miesiąca. Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny wraz z różańcem prowadzonym przez Koło Żywego Różańca nr z Kalinowej o godz. 20.30. Nabożeństwo zakończy się Apelem Jasnogórskim. Zapraszamy całą Wspólnotę Parafialną.

W sobotę, 1 października, przypada również początek roku akademickiego. Wszystkim studentom życzymy gorliwości w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom akademickim i profesorom Bożego światła i cierpliwości w pracy akademickiej. 

Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą miesiąca. Podczas każdej Mszy św. usłyszymy kolejną katechezę przygotwującą nas do nawiedzenia Matki Bożej w znaku ikony jasnogórskiej, zaś po Mszy św. o godz. 11.30 nabożeństwo eucharystyczne zakończone procesją wokół kościoła.

Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa oraz opieki Niepokalanej.

W ostatnim tygodniu Bóg powołał do siebie + Jana Kustera. Niech miłosierny Bóg da wszystkim spoczywającym w Chrystusie udział w światłości wiekuistej.

W tym tygodniu patronują nam:

- wtorek, 27 września – Święty Wincenty a Paulo (1581-1660), prezbiter, założyciel Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytek), patron dzieł miłosierdzia;

- środa, 28 września – Święty Wacław (ok. 903-929), książę czeski, męczennik za wiarę, patron Czech;

- czwartek, 29 września – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, niebiescy wysłańcy, którzy zrealizowali szczególne zadania w historii zbawienia;

- piątek, 30 września – Święty Hieronim (ok. 345-420), prezbiter, doktor Kościoła, autor przekładu Pisma Świętego na język łaciński (Wulgata);

- sobota, 1 października – Święta Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, patronka misji katolickich.

Dziękują przedstawicielom Kalinowej, o podjęcie posługi lektora podczas Mszy św. w miesiącu paździenriku bardzo proszę mieszkańców Bratuszyna.

Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:

  • KRYSTIAN KALUDIUSZ BOCZKOWSKI, kaw., zam par. Wrząca Wielka i MARTYNA EWELINA BUKOWSKA, pan., zam. par. Galew – zapowiedź II,
  • DAWID KACZMAREK, i PAULINA BIERUT, pan. zamieszkali w par. Powiercie – zapowiedź I

Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg swoim błogosławieństwem wynagradza waszą hojność.

Pod chórem, na stolikach wyłożone są już kartki wypominkowe. Bardzo proszę, by wypełniając, wpisać wioskę i zaznaczyć czy są to: jednorazowe, półroczne czy roczne. Przy tej okazji, jak co roku, proszę o złożenie ofiary na wywóz śmieci z cmentarza, których koszt w tym roku, na chwilę obecną zwrósł już, co najmniej dwukrotnie.

Jest jeszcze kilka wolny miejsc na pielgrzymkę do Częstochowy w dniu 22 paździenrika, zainteresowanych proszę o zgłoszenie się jeszcze dziś po Mszy św. do zakrystii.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS