Niedziela Chrystusa Króla, 26 listopada 2023

Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół uroczystość tę obchodzi się w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Bogiem i bliźnimi, z umacniania mojej wiary, nadziei i miłości. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności Królestwa, w którym Bóg „otrze wszelka łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.

Dziś, w niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, po Mszach Świętych wystawiamy Najświętszy Sakrament i odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.

W czwartek, 30 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, rodzonym bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona również w sprawach matrymonialnych i orędownika w wypraszaniu potomstwa.

Wyjątkow w czwartek 30 listopada, w rocznicę rozpoczęcia Powstania Listopadowego, o godz. 17.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji naszej Ojczyzny, na którą wszystkich zapraszamy, w szczególności społeczności: Sołectw, Szkolną, Strażaków, Ministrantów, Scholi, Kół Różańcowy oraz Ruchów i Stowarzyszeń działających na terenie naszej Parafii. Na zakończenie liturgii, moditwy do św. Michała Archanioła oraz przejście pod Mogiłę Powstańców Listopadowych, gdzie złożymy wiązanki i zapalimy znicze.

W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętej. A w sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian tych żyjących, ale również tych, którzy odeszli już do Domu Pana, Tej, która jest naszą Królową, Matką litości, Pośredniczką.

W piątek:

  • Okazja do spowiedzi od 7.00 do 7.20 oraz od 15.15 do 16.45
  • Objazd zgłoszonych chorych od godz. 8.30
  • Godzina Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00

W sobotę:

  • Od godz. 8.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
  • O godz. 8.15 nabożeństwo wynagradzające wraz z różańcem prowadzonym przez KŻR z Chrząblic.
  • O godz. 9.00 Msza św. z nowenną do św. Jana Pawła II.

Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. W przyszłą niedzielę, 3 grudnia, wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo przygotowani.

 

W sobotę (2. 12) Mszą św. o godz. 17.00 rozpoczniemy Adwent – czas radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Na mszy zostanie pobłogosławiony opłatek na stół wigilijny, który będziemy mogli nabyć w Rosarium na Organistówce. Ofiary składane przy tej okazji, przeznaczone będą na ogrzewanie naszej świątyni.

Dziękująć mieszkańcom Chrząblic, o posługę lektora w miesiącu grudniu bardzo proszę mieszkańców Wincentowa.

Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem waszą hojność.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS