III Niedziela Adwentu, 11 grudnia 2022

To już połowa Adwentu. W tym tygodniu, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Przypatrzmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem – Sprawiedliwym Sędzią. Zatem wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Bogiem, aby w tej przyjaźni dalej wzrastać, dojrzewać i dzielić się nią z innymi.

Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu Świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż w tę właśnie radosną niedzielę.

Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritasu. Miejmy serca wrażliwe i otwarte. Wielu chciałoby wykreślić z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu. Świece Caritas, sianko i opłatek na stół wigilijny możemy nabyć w Rosarium na Organistówce.

 

We wtorek i środę przeżywać będziemy Rekolekcje Adwentowe, który poprowadzi ks. Józef Sewryn, senior z Uniejowa

 

Program:

 

WTOREK, 13 GRUDNIA 2022

 

Godz. 16.00 Msza św. z nauką dla uczniów SP

Godz. 16.45 Spotkanie formacyjne dla uczniów kl. III, przygotowujących się do I Komunii Świętej

Godz. 18.00 Msza św. z nauką ogólną

Godz. 18.45 Spotkanie formacyjne dla uczniów kl. VIII (obie grupy)

ŚRODA, 14 GRUDNIA 2022

Godz. 8.30 – 9.00 Spowiedź

Godz. 9.00 Msza św. z nauką ogólną

Godz. 10.30 – 11.00 Spowiedź

Godz. 11.00 Msza św. z nauką dla osób starszych i chorych

Godz. 15.30 – 16.00 Spowiedź

Godz. 16.00 Msza św. z nauką dla dzieci

Godz. 17.30 – 18.00 Spowiedź

Godz. 18.00 Msza św. z nauką ogólną

Przed świętami Bożego Narodzenia zazwyczaj myślimy też o świątecznych prezentach, zwłaszcza dla dzieci. Zwyczaj ten ma swoje religijne uzasadnienie. Może wyrażać wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus przyniósł całej ludzkości. Nie zapominajmy przy tej okazji o dzieciach, którym może od lat nikt nie daje świątecznych upominków. Zechciejmy je dostrzec wokół siebie i poszerzyć swoje serca. Pan Jezus zapewnia: „Coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Radość tych dzieci będzie dla nas najlepszą zapłatą.

Dzisiaj rozpoczynamy też Kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.

Od piątku, 16 grudnia, zachęcam do odprawienia specjalnej nowenny do Dzieciątka Jezus, która zakończy się 24 grudnia. W ten sposób wyprośmy sobie czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem Wcielonym. On jest już blisko!

W tym tygodniu patronują nam:

Wtorek, 13 grudnia – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary około 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych (wspomnienie obowiązkowe).

Środa, 14 grudnia – św. Jan od Krzyża, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, za co wyróżniono go tytułem doktora Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

W przyszłą niedzielę taca inwestycyjno – gospodarcza.

Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem waszą hojność.

W dniu dzisiejszym kończymy akcję naszego CARITASU: Adwentowe Drzewko Nadziei. Jeżeli, ktoś jeszcze nie zdążył włączyć się w akcję, dary można przynieść jeszcze jutro przed Roratami (poniedziałek, godz. 6.30 – 7.00) i złożyć w Kaplicy Przemienienia

Wszelkie sprawy kancelaryjne proszę załatwić w tym tygodniu, od 18 grudnia prośby o wizytę kapłana u chorego, zgłoszenia pogrzebów, proszę dokonywać u ks. Dziekana, w par. NSPJ w Turku.

W sobotę będziemy przygotowywać naszą świątynie do świąt Narodzenia Pańskiego. Choinki, proszę przywieź w piątek do wieczora, zaś wszystkich, kórzy zechcieliby pomóc w ubraniu choinek, przygotowaniu szopki, zapraszam w sobotę od godz. 9.00

Powrót na górę