XVII Niedziela Zwykła, 30 lipca 2023

W najbliższym tygodniu przekroczymy progi sierpnia. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję! Naszym pośrednikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.

We wtorek, 1 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią Świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nie naprawione.

Tego samego dnia mija 79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Poległym za wolność ojczyzny winni jesteśmy przynajmniej naszą modlitewną pamięć. Rozpoczynają się też Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które będą trwały do niedzieli, 6 sierpnia.

W piątek, 4 sierpnia, w liturgii wspominamy Świętego Jana Marię Vianneya, patrona wszystkich proboszczów.

W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu potęgi Bożej. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

 

W tym tygodniu patronujĄ nam:

Poniedziałek, 31 lipca – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów (wspomnienie obowiązkowe).

Wtorek, 1 sierpnia – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów (wspomnienie obowiązkowe).

Piątek, 4 sierpnia – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu (wspomnienie obowiązkowe).

W środę po Mszy św. o godz. 17.00 nowenna do św. Jana Pawła II.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:

 • W piątek
 • Spowiedź od godz. 7.00 do 7.20 i od godz. 15.00 do 16.45.
 • Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00
 • W sobotę
 • od godz. 8.00 objazd zgłoszonych chorych.
 • nabożeństwo wynagradzające o godz. 18.00.

Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:

 • SEBASTIAN ZAGOZDA, kaw. w par. tutejszej i ANDŻELIKA ANNA ARENT, pan. zam. w par. Tuliszków – zapowiedź III
 • ANDRZEJ PEREK, i MARTA DUSZYŃSKA, pan. zam. w par. tutejszej – zapowiedź II

Ofiara na prace prowadzone w naszej Wspólnocie:

 • Rodzina z Kalinowej:
 • Pielgrzymi, którzy byli na Jasnej Górze:

Za wszystkie ofiary składane na tacę, w kopertach i indywidualnie na kontynuację prac w naszej Wspólnocie oraz za wszelką pomoc materialną i modlitwę duchową w intencji prac prowadzonych w naszej wspólnocie składam Bóg Zapłać.

 

 

NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ ODPUSTOWĄ  NA PRZEMIENIENIE PAŃSKIE

 

W niedzielę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

Trwamy w nowennie przed uroczystością Przemienienia Pańskiego.                           

 W dniach nowenny:

 

 • Od godz. 16.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i lektura Pisma Świętego
 • O godz. 17.00 Msza św.
 • W poniedziałek zapraszamy mieszkańców Dzierząznej, Czarnej Niwy i Józefowa
 • We wtorek zapraszamy mieszkańców Galewa
 • W środę zapraszamy mieszkańców Izabelina
 • W czwartek mieszkańców Kalinowej
 • W piątek mieszkańców Wincentowa

W sobotę rozpoczynamy uroczystości odpustowe.

 • Od godz. 17.00 do 18.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu (z balkonu świątyni).
 • O godz. 18.00 Nabożeństwo Różańcowe prowadzone przez KŻR z Izabelina.
 • O godz. 19.00 Msza św. rozpoczynająca uroczystości, ze szczególnym udziałem pielgrzymów z par. Kaczki. Po Mszy św. odbędzie się procesja eucharystyczna, dlatego też proszę o udział całą asystę. W dniu odpustu, procesja eucharystyczna po sumie o godz. 11.30

 

W niedzielę -  dzień odpustu Msze św. z balkonu świątyni o godz.: 7.00; 8.30, 10.00 dla przybyłych pielgrzymów z Turku i Russocic, 11.30 Uroczysta Suma; 15.00 dla pielgrzymów z Gdańska i kończąca uroczystości odpustowe o godz. 17.00.

 

Sumie odpustowej przewodniczyć będzie J. E. Ks. Abp Wacław Depo, Metropolita i Ordynariusz Częstochowski, zaś kazania odpustowe głosić będzie O. Roman Woźnica, klaretyn, posługujący m.in. na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce.

 

O obsługę namiotu sanktuaryjnego oraz media proszę członków i sympatyków Stowarzyszenia VALENTINUS.

 

W Szkole Podstawowej w Galewie od godz. 8.30 do 12.30 funkcjonować będzie Stacja Krwiodawstwa. Zachęcamy do oddawania krwi.

 

Bardzo proszę o zgłoszenie się panów do zbierania tacy podczas odpustu, dziś po mszy św. w zakrystii.

 

Szafarzy Komunii Świętej bardzo proszę o podjęcie posługi w Wieczerniku.

 

W dzień odpustu ma obowiązywać zmiana organizacji ruchu. Z drogi wojewódzkiej nie będzie można skręcić w kierunku szkoły i plebanii, zaś droga przy plebanii będzie tego dnia jednokierunkowa: z Bratuszyna do Galewa.

 

W niedzielę (13.08) na cmentarzu cholerycznym, na Zdrojkach o godz. 15.00 Msza św.  w intencji ofiar epidemii cholery z początku XIX wieku.

Program uroczystości odpustowych dostępny na plakatach i na stronie internetowej Parafii.

Bezpośrednie przygotowanie świątyni i terenu wokół: 3 sierpnia w czwartek:

 • Dzierżązna: wygrabienie i posprzątanie terenu tzw. cmentarza przykościelnego
 • Chrząblice: powieszenie flag przy głównej bramie, na masztach przy kościele, na kościele i stojakach oraz umycie ławek przed balkonem i w lesie
 • Kalinowa: ustawienie konfesjonałów, znaków informacyjnych oraz umycie konfesjonałów
 • Bogdałów i Bratuszyn sprzątnięcie kościoła wewnątrz ( od godz. 18.00)
 • Członkinie KŻR: posprzątanie stacji Drogi Krzyżowej i Tajemnic Różańcowych
 • Galew sprzątnięcie i ubranie balkonu oraz przygotowanie dekoracji przed balkonem ( w piątek po godz. 18.00).
 • Dzieci szkolne: porządkowanie terenu po odpuście (w poniedziałek po odpuście od godz. 11.00)
 • Izabelin i Wincentów: zwiezienie konfesjonałów, rozebranie dekoracji, poskładanie dekoracji materiałowych (we wtorek po odpuście od godz. 16.00)
 • Posługa porządkowa w czasie odpustu: jednostka OSP Chrząblice

 

Z wracam się z pokorną prośbą do całej Wspólnoty Parafialnej o pomoc w sprzątaniu naszej świątyni i w przygotowaniach do odpustu oraz w trakcie jego trwania.

 

BARDZO PROSZĘ WSZYSTKICH:

DZIECI, MŁODZIEŻ I STARSZYCH

O POMOC !!!

 

 

Ze względu na przygotowania do odpustu i sam odpust,

KANCELARIA PARAFIALNA

będzie zamknięta od 3 do 10 sierpnia włącznie.

Powrót na górę