ODPUST NA WZGÓRZU PRZEMIENIENIA

Jak co roku, tak i teraz, dnia 6 sierpnia 2014 roku odbył się uroczysty Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Galewie. Był to drugi Odpust w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Należy dodać, że w tym roku, sierpniowym odpustem Sanktuarium Galewskie rozpoczęło IV rok nowenny przygotowującej do jubileuszu 100-lecia erygowania parafii i 175 rocznicy budowy świątyni na Wzgórzu Galewskim.

W celu głębszego przeżycia Odpustu i czasu bezpośrednio przed nim zostały zaplanowane uroczystości poprzedzające, w których w przeważającej części uczestniczyli parafianie. W tym miejscu należy przytoczyć słowa św. Jana XXII iż parafia to „wiejska studnia”, do której przychodzi się gasić pragnienie i aby czerpać potrzebne łaski co uczynili niektórzy mieszkańcy naszej parafii. Uroczystości te, rozpoczęły się już 28 lipca Nowenną do Przemieniania Pańskiego. Dni sierpniowe odbywały się pod różnymi znakami. I tak dzień 1 sierpnia był to dzień poświęcony Najświętszej Maryi Pannie. Tegoż dnia, o godzinie 20.00,  sprawowana była uroczysta Msza Święta, po której zgromadzeni wierni udali się w procesji prosząc o potrzebne łaski dla parafii, pątników i pielgrzymów nawiedzających Sanktuarium a także dla samych siebie i swoich rodzin. Msza Święta 2 sierpnia, sprawowana jak w dzień poprzedni o godzinie 20.00, poświęcona była modlitwom za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Także i w tym dniu wierni udali się w procesji, której głównym symbolem były relikwie św. Jana Pawła II znajdujące się w naszym Sanktuarium. Dzień 3 sierpnia był dniem poświęconym fundatorom i dobrodziejom tutejszego kościoła, pątnikom i pielgrzymom przybywającym na to miejsce a także mieszkańcom parafii, którzy uprzedzili nas do domu Ojca. Uroczysta Msza Święta odbyła się na cmentarzu parafialnym o godzinie 20.00. Kolejnym dniem przed Odpustem Przemienienia był dzień 4 sierpnia, który był poświęcony św. Ricie z Casia. Uroczysta Msza Święta odbyła się o godzinie 20.00.

Uroczystości odpustowe ku czci Przemienia Pańskiego w Galewie rozpoczęły się dnia 5 sierpnia przeniesieniem figury Matki Bożej z La Salett z plebanii do kościoła a na czas Odpustu pod balkon kościoła. Figura ta, od dnia 19 września rozpocznie wędrówkę po naszych domach. Następnie odbyła się Msza Święta z balkonu kościoła, w czasie, której homilię wygłosił Ks. Dr Marek Wilczewski z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku. Przesłaniem Jego kazania była rada, aby nie żyć w ciągłym pośpiechu, zapędzeniu, aby znaleźć czas dla bliskich, dla Boga, bo po to żyje człowiek żeby obcować z Bogiem i drugim człowiekiem.

Kulminacyjnym momentem był dzień 6 sierpnia, czyli słynny w całej okolicy Odpust Galewski. Już o godzinie 7.00 odbyła się pierwsza Msza Święta. Kolejne Msze miały miejsce o godzinie 8.30, 10.00, 11.30, 15.00 i 17.00. Msza o godzinie 10.00 była Mszą poświęconą pielgrzymom z Turku i okolic, którzy przybyli dziękować Panu Bogu za cud ocalenia od epidemii cholery i prosić o dalsze błogosławieństwo. Przewodniczył jej Ks. Prał. Marek Kasik z parafii NSPJ z Turku. Suma odpustowa odbyła się, jak co roku, o godzinie 11.30, której przewodniczył Ks. Prał. Jacek Szymański Rektor WSD we Włocławku. O godzinie 15.00 podczas Mszy Świętej modlili się pielgrzymi pieszej pielgrzymki z Gdańska. Dzień Odpustu zakończono Mszą Świętą o godzinie 17.00, która była poprzedzona Godzinkami o Przemienieniu Pańskim. Podczas wszystkich Mszy homilię wygłosił Ks. Dr Marek Wilczewski.

Na koniec wypada podziękować osobom, które tak ofiarnie podjęły się trudu przygotowania terenu kościelnego, całej oprawy odpustowej. Dziękujemy także pielgrzymom i pątnikom, którzy przybyli na Galewskie Wzgórze Przemienienia. Szczególne podziękowania składamy na ręce Ks. Dr Marka Wilczewskiego, który wygłosił tak piękne kazania, że pewnie niejednej osobie łza w oku się kręciła.

Dziękujemy i zapraszamy najdalej za rok!